Scriitori români care trăiesc din scris (listă)

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

LULU
Nou venit

Avem astfel de flori rare pe plaiurile mioritice? (8)
Câți din autorii români pot trăi ca scriitor cu normă întreagă?
"Daca imi dau drumul la imaginatie ajung la inchisoare!" - Louie Anderson

eu_Tania
junior
junior

Mircea Cărtărescu trăiește din scris

Mircea Cărtărescu este singurul scriitor român care trăiește în România și își plătește facturile din scris.
Altul nu mai cunosc.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Autori români bine plătiți (listă)

Păi, mai sunt, dar nu locuiesc în România, ci prin Europa și alte continente. Și nu scriu în română, ci în limba țării care i-a adoptat.
Iisus scrie:Nici un profet nu e bine primit în țara lui.
(1)
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Mircea Cărtărescu, Andrei Pleșu și Radu Paraschivescu sunt printre autorii care trăiesc exclusiv din scris. Și Cristina Nemerovschi am citit pe undeva, cândva, că trăiește numai din scris.

În rest, mi se pare că majoriatea autorilor români au și un serviciu care să le aducă un venit stabil pentru a avea un trai decent.

Din păcate, piața de carte în România este subdezvoltată, așa că autorii români nu se pot susține din scrs exclusiv.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Felix
Membru activ
Membru activ

Personal aș zice că nu putem face o astfel de listă. Sincer acum.

Dacă ar fi ca oamenii aceștia să trăiască doar din scris, ar trăi la un nivel net inferior față de cel la care trăiesc acum.

Totuși, scrisul îi face faimoși. Ce s-ar fi făcut aceștia dacă, pe lângă scris, nu ar fi fost invitați să vorbească și pe la diverse conferințe, să țină tot felul de prelegeri, să vorbească pe la diverse emisiuni TV sau radio?

Din scris nu se prea poate trăi (părerea mea!). Însă, dacă te faci cunoscut și apreciat prin scris, îți deschizi drumul unei vieți mai bune.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Aşa cum sunt, trebuie să fiu căutat în ceea ce scriu. Căci ceea ce scriu este rezultatul exact şi chibzuit a ceea ce gândesc şi văd.
Antoine de Saint-Exupery