Scriitorul român pe care îl apreciez cel mai tare este...

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

LaUra
junior
junior

Liviu Rebreanu (4)
Nimeni, din toată literatura română, nu reușește să mă facă să intru în lumea și în mintea personajelor așa cum reușește Rebreanu.
Romanul meu preferat (vor râde unii) este „Răscoala”.
Personajele sunt vii, sunt autentice și trăiești odată cu ele revolta și indignarea lor, aventurile, modul de viață. Poate că ar trebui să recitiți și voi cartea.
(1)
Imagine

rătăcit
junior
junior

Camil Petrescu
(12)
„Patul lui Procust” este favorita mea.
(2)
Imagine
Ce mică-i lumea! (Gulliver în Țara Piticilor)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Lucian Blaga este favoritul meu. Triologia valorilor ar trebui predată în școli. Lumea lui Caron este o frescă a societății românești. Poezia lui este absolut superbă.

Nu îi găsesc defecte acestui autor. L-am citit prima dată în liceu, pentru că era obigatoriu și de atunci mă reîăntorc la filosofia lui, atunci când am presia că nimic din jurul meu nu are sens.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
Membru activ
Membru activ

Emil Cioran este unul dintre preferații mei.

„Pe culmile disperării” este singura sa carte pe care am citit-o, însă o țin la loc de cinste. Mereu mă întorc la ea și îl înțeleg mai bine pe zi ce trece. Mă identific cu el și mă bucur că a existat și că a pus în cuvinte trăiri atât de intense, ca nimeni altcineva.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Lina scrie: Emil Cioran este unul dintre preferații mei.

„Pe culmile disperării” este singura sa carte pe care am citit-o, însă o țin la loc de cinste.
Să-ți faci preferat pe un scriitor doar că i-ai citit o singură carte din mai multe pe care le-a scris?
E puțin cam absurd să spui așa ceva.

Numai c-ai ajuns să apreciezi un scriitor, începi să-i mai cumperi și alte cărți (dacă a mai scris și altele) și începi să i le citești.
Nu știu cât de mult poate un cititor să-ți ajungă familiar doar printr-o singură scriere.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Enes
Nou venit

Nu știu cât de mult poate un cititor să-ți ajungă familiar doar printr-o singură scriere
Uneori te poți îndrăgosti dintr-o singură privire, darămite dintr-o singură carte.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Nu trebuie să înveţi să scrii , ci să vezi. Scrisul este o consecinţă.
Antoine de Saint-Exupery