Prima carte bună din viața mea (exclus basmele)

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Hodor
de-al casei
de-al casei

Lăsând deoparte poveștile pentru copii și cărțile de desenat, care a fost prima carte de ficțiune din viața voastră care v-a impresionat favorabil?

Prima mea amintire despre o carte bună, este...

Imagine

„Cinci săptămâni în balon”

scrisă de (minunatul vizionar, extraordinarul, geniul) Jules Verne. (1)
Arta n-are de a face cu ortografia.

ursulescu83
junior
junior

„Cireșarii” de Constantin Chirița (9)

O carte despre tineri care este pe placul tinerilor. Aventuri și pericole care se rezolvă mereu cu bine. Solidaritate. Cum să nu-ți placă?
Recomand!

Imagine
Semnătura mea? kakashkhsieieytijfhsfgdjfgdjfg :)

Lina
Membru activ
Membru activ

„Robinson Crusoe” a fost cartea care m-a făcut să iubesc literatura, când încă nu îi descoperisem frumusețea și mă bucur că am avut o mamă care mi-a recomandat-o.
(12)
Ideea de a fi singur pe o insulă, să trebuiască să te menții în viață fără invențiile moderne și să înfrunți amenințările naturii și nu numai a creat o poveste impresionantă.

Imagine
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Felix
Membru activ
Membru activ

Cartea care m-a făcut să prind dragul cititului a fost „Aventurile lui Huckleberry Finn”, scrisă de Mark Twain.

Mă vedeam în multe situații despre care citeam. Firea încăpățânată și neobrăzată parcă o regăseam când mă uitam în oglindă.

Aceasta-i o carte care mi-a stârnit curiozitatea după literatură. Aș spune că-i cartea care mi-a deschis ușa în lumea literaturii.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Lăsând la o parte cărţile cu vampiri şi romanele poliţiste pe care le citeam prin generală şi liceu şi mi se păreau geniale, cred că prima carte bună a fost Pădurea Spânzuraţilor.

Pe moment nu-mi vine alt titlu în minte deşi sigur au mai fost.

Ce ştiu cu siguranţă e că empatizam enorm cu povestea şi m-a lăsat pe gânduri cartea dar asta şi din cauza elementelor religioase care pe atunci erau un mister pentru mine.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham