Ce fel de dialoguri vreți într-o carte?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Vasy Lee
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

De multe ori simt că mă umflă râsul când găsesc prin cărți personaje dintr-o anumită clasă socială care vorbesc de parcă ar aparține altei clase sociale. E grotesc și - oarecum - hilar.

Îmi plac dialogurile colocviale (scrii exact cum vorbești). Să fie simple. Să înțeleg ideile fără să am dubii privind sensul conversației, fără să fug după dicționar.
(9)
„Moromeții” lui Marin Preda sunt un minunat exemplu de simplitate fermecătoare (te cufunzi cu totul în lumea acelor țărani, trăiești printre ei când îi auzi vorbind unul cu altul).
Cărțile, oglinzile sufletului.

Super
MODERATOR
MODERATOR

Și mie îmi plac dialogurile colocviale. O să postez mai jos un exemplu din cartea cu care mă lupt de doi ani (ca s-o scriu, nu ca s-o citesc).
(2)
Fragment șters la solicitarea expresă a Elizei. Cică e un dialog prea misogin pentru gusturile ei feminine.
Și tot așa (1)
=== Vrei să citești Ghidul de utilizare al Forumului ? ===

aLeX
Membru activ
Membru activ

Îmi place atât dialogul simplu, de rând, pe care îl poate înțelege chiar și un copil mai mic, dar iubesc la nebunie un dialog complex, în care fiecare propoziție poate fi interpretată în mai multe moduri.

Deși uneori este frustrant să nu îți dai seama la ce se referă exact personajul (și s-ar putea să nu descoperi niciodată cu adevărat), acesta este farmecul. S-ar putea ca acum, citind o carte, să înțelegi un anumit mesaj din vreun dialog, iar când vei fi mai matur, să ințelegi cu totul altceva. Iubesc incertitudinea aceasta, pe care o găsești mai ales în cărțile de filosofie.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Eliza
Membru activ
Membru activ

aLeX scrie: S-ar putea ca acum, citind o carte, să înțelegi un anumit mesaj din vreun dialog, iar când vei fi mai matur, să ințelegi cu totul altceva.
Cartea rămâne aceeași. TU te schimbi odată cu trecerea anilor.
De aceea îți pare „diferită”. (8)
Super Moderator scrie:...
Nu-mi place dialogul tău. (10) Nu-mi place deloc.
Poate ești bun ca moderator, dar ca scriitor ești ...

Imagine
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Vreau ca dialogurile să fie interesante, să-mi stârnească dorinţa de a continua lectura.

Dialogurile trebuie să te facă să fii curios, uimit, de abia să aştepţi să întorci pagina.

Dacă în dialog găseşti tot felul de informaţii importante e bine, dar dacă discuţiile nu duc la nimic te simţi de parcă ţi-ai irosit timpul citindu-le iar pe viitor vei avea un gust amar când dai de ele.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Felix
Membru activ
Membru activ

Pe mine mă seacă deja acele dialoguri care nu reușesc să se limiteze la caracteristicile personajului care folosește dialogul.

Mă gândesc la un copil de câțiva ani care vorbește folosind vocabularul unui absolvent la litere. Mi se pare pur și simplu absurd și mă blochează să înaintez lecturarea unei astfel de cărți.

Cred că este o artă atunci când autorul reușește ca, prin dialogul pe care-l folosește să nu se depărteze de caracteristicile personajului care folosește acel dialog.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Îmi place atât dialogul simplu, de rând, pe care îl poate înțelege chiar și un copil mai mic, dar iubesc la nebunie un dialog complex, în care fiecare propoziție poate fi interpretată în mai multe moduri.
Aproape ai reușit să scrii o contradicție.

Îți place ceva, dar totuși iubești altceva?

Până la urmă, dacă stau mai bine și mă gândesc, poate chiar e un strop de contradicție în afirmația ta.

De ce, de multe ori, atunci când vrem să prezentăm un contrast între două lucruri, am zice paradoxale, apelăm de fapt la contradicții?
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Îmi plac dialogurile clare. Mă ajută să „simt” mai bine acțiunea cărții și să-mi imaginez personajele și tonalitatea vocii lor.
Îmi plac...
Cum să spun, îmi plac dialogurile în care oamenii vorbesc așa cum îi auzi pe stradă, acasă, la televizor.
Fără nimic forțat în propoziție.
(12)
Îmi displac dialogurile artificiale și pretențioase. Nu sunt dialoguri credibile.
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth