Cât de multe personaje sunt PREA multe?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Emilian
de-al casei
de-al casei

Cred că toată lumea a citit „Shogun” de James Clavell.
Ori seria fantasy „Cântec de gheață și foc” de George R. R. Martin.
(11)
Imagine
Voi cum reușiți să țineți minte și să vă descurcați cu sute de personaje?

Cât de multe personaje sunt PREA multe? (8)

112
junior
junior

Dacă sunt mai mult de treizeci de personaje, deja avem o epopee, nu o carte standard.
Mda, 30 de personaje sunt mai mult decât suficiente.
(d)
Am citit și eu „Shogun” (ca oricare altă persoană care iubește cărțile) și recunosc că am avut oarece probleme în a ține minte numele tuturor personajelor. Erau mult prea multe. Cred că aproape 200.
(10)

Atena Miruna
junior
junior

Am citit și eu „Shogun”...
Oh, da!
Dar cu siguranță n-ai citit „Tai Pan” (de același autor).
Să vezi acolo cum curg personajele unul după altul. Și au nume chinezești. Și acțiunea e pe la 1800 și ceva.
(d)
Imagine

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Bună întrebare...M-am lovit de acest lucru la Tolstoi şi la alţi autori similari.

Nu pot să zic că erau excesiv de multe personaje dar la un moment dat chiar nu mai ştiam cine e soţia cui şi tot aşa.

Recunosc că a intervenit şi problema cu numele în limba rusă, pur şi simplu unele nume nu le puteam reţine aşa că am renunţat şi m-am concentrat strict pe personajele principale.

Dacă numele sunt mai uşor de reţinut iar personajele sunt preţioase nici nu mai contează numărul lor, le ţii minte pe toate pentru că fiecare te marchează cu ceva.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Felix
Membru activ
Membru activ

Foarte bună întrebarea!
(9)
Eu am renunțat să citesc anumite cărți tocmai din acest motiv: aveau mult prea multe personaje care se repetau adesea prin carte.

Dacă trebuia să răsfoiesc de mai multe ori pagini înapoi ca să-mi aduc aminte personajul respectiv cine-i și în ce context a apărut, pur și simplu mă lăsam deja păgubaș și închideam cartea.

Nu știu dacă aș putea da un număr orientativ, însă dacă mă face să mă întorc să-l caut prin carte, atunci cel mai probabil deja m-a pierdut.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Nu pot să zic că erau excesiv de multe personaje dar la un moment dat chiar nu mai ştiam cine e soţia cui şi tot aşa.
Disclaimer: Se prea poate ca următoarea observație să fie un defect pur profesional.

Mi-o aduc aminte și acum. Era o doamnă deosebită. Felul minunat în care se raporta la noi și modul în care ne explica le întrecea pe toate.
La o dictare anume, i-a atras atenția unui coleg, spunându-i: Ionuțe, de câte ori să-ți spun că „eu” nu se scrie „ieu”, cu „i” de la „măgar”?!

Cu toate că mai gafa din când în când, mai ales când încerca să discrediteze anumiți colegi, mereu spunea (și foarte bine spunea!): Înainte de „dar” și „iar”, mereu se pune virgulă!

Atât am avut de spus.
Mulțumesc! :)
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Vremurile noastre sunt vremea mediocrităţii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacităţii de a te apuca de treabă şi a dorinţei de a avea totul de-a gata.
Feodor Dostoievski