De ce nu se mai vinde poezia?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Emilian
de-al casei
de-al casei

De fiecare dată când auzim despre cutare că „E poet!”, ne uităm spre omul acela ca la o ciudățenie.
Adevărul este că românii nu prea cumpără cărți.
Și - cei care cumpără și citesc - se orientează mai mult spre proză.
(3)
Poezia ocupă un segment minuscul în preocupările lor.
Există o explicație pentru asta? De ce nu se mai vinde poezia?
(4)
Tu când ai cumpărat ultima oară un volum de versuri?

maria
de-al casei
de-al casei

De vândut, poate nu se vinde, dar de citit se citește (variantele digitale de pe internet).
Se și comentează. (1) Avem foarte mulți poeți cvasinecunoscuți care participă la concursurile de poezie și visează la gloria literară, premii, diplome... și cam atât.

Dar am observat că poezia în versuri albe ocupă trei sferturi din „tort”. Nimeni nu mai are timp să caute rime.
(8)
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Da...interesantă întrebare.

În ziua de azi nu foarte multe persoane sunt atât de topite după poezie din păcate. Ştim cu toţii ce se vinde bine, cum se discuta la un alt topic...la mare căutare sunt scrierile gen ''Suge-o Ramona''.

Dar dacă poeziile ar conţine scene mai erotice şi tot felul de lucruri asemănătoare? Cum ar fi atunci vânzările?

Mă gândesc acum la poeziile lui Emil Brumaru sau Miruna Vlada care au nişte elemente mai ciudate în ele,sincer nu îmi face plăcere să citesc astfel de poeme dar sunt curioasă dacă astfel de poezii se vând mai bine faţă de cele ''mai cuminţi''.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Felix
Membru activ
Membru activ

Foarte bun subiectul!

O poezie pur și simplu nu credă că e bună sau rea.
Poetul își exprimă simțiri, trăiri, emoții în ceea ce scrie.

E ca și cum eu n-am spiritul artei, dar merg la o expoziție de pictură. Mă uit ca boul la poarta nouă și abia aștept să plec.

Cred că-i greșit faptul că există tendința de a cataloga un scriitor ca fiind slăbuț prin simplul fapt că-i poet. Mie-mi plac poeții. Chiar dacă pe unii nu-i prea înțeleg. Însă știu că-i o artă.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

eu_Tania
junior
junior

Dar nu s-a vândut niciodată.
Proza s-a vândut totdeauna. Poezia este sora mai vitregită a prozei.

În afară de perioada școlii, câți oameni continuă să caute și să citească poezie?

Nu prea mulți. O citesc cei care visează să ajungă poeți. Și generația mai veche. Profesorii de română. Unii pensionari.

Imagine

Aimée
Membru activ
Membru activ

Poezia nu se mai vinde probabil din cauza faptului că se aseamană aproape toate între ele. Același limbaj artistic, aceeași structură, puțin cam anostă. Poate ar trebui să venim cu ceva nou, să schimbăm puțin regulile, așa poate ar atrage mai bine atenția și ar deveni mai interesantă pentru cititor.
Imagine

Tudor
Nou venit

Pai, hai sa vedem:
1. Romanul e nascut poet, de aceea prefera sa scrie.
2. Cand scrie, crede ca scrie bine. E poet, are inspiratie, muze, si e mai putin interesat de cum e perceputa poezia lui de catre cititorii de poezie.
3. Cititorii de poezie, adevaratii cititori, sunt si cumparatori. Acestia sanctioneaza poezia anacronica.
4. Sunt unul din norocosii care vede manuscrisele autorilor, inainte de a fi vazute de cititori, si stiu ce spun.
5. Cand scrii prost si primesti laude pe forumuri pentru cat de bine scrii, nu e bine. Crezi ca esti bun si persisti in bunatatea ta.
6. Cand ti se spune ca daca scrii cu rima, ritm si masura, trebuie sa le stapanesti, ar trebui sa deschizi cateva carti despre poezie, teorie literara, dictionare etc.
7. Cand tii atat de mult la o falsa metafora sau la un vers inutil si ti se spune ca e mai bine daca il scoti de acolo, trebuie sa-l scoti.
8. Poezia se scrie pentru cei care o inteleg. Iar daca o scrii pentru mase, atunci ai o responsabilitate si mai mare, caci needucate fiind in ale poeticii, nu le poti da lucruri de calitate indoielnica. Vor crede ca acela e standardul.
9. In scoala nu se preda poezie. Poate ca ar trebui sa incepem de aici. Nu se preda poezie adevarata. Daca tinerii ar intelege poezia, ar iubi-o. Poezia e viata, are sens, gust, miros, trairi, adevaruri. Daca ii descifrezi tainele, o vei aprecia, o vei citi si cumpara. La scoala ar trebui sa se studieze multa poezie contemporana, si cand spun asta, ma refer la poezia ultimului deceniu. Dar cei care fac manualele si cei care le aproba sunt departe de ce se scrie. Mult prea departe.
10. Se scrie multa poezie noua, buna, contemporana... Are nevoie de cititori si de cumparatori. Din pacate, cum acestia sunt din ce in ce mai putini, mai neevoluati si ramasi in poezia trecutului, dispar
si rafturile de poezie din librarii.
11. Sa ne intoarcem la punctul 1. Daca 1/10 din poetii romani de pe net ar cumpara un volum de poezie contemporana romaneasca buna, un volum s-ar vinde in cel putin 4000 de exemplare. Dar tirajele de poezie se invart pe undeva pe la 300 exemplare care se daruiesc prietenilor si rudelor.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura e un domeniu îngrozitor. E tortură. Oribil.
Scrii și iar scrii, apoi arunci totul la gunoi fiindcă îți dai seama că nu e bun de nimic.
Te-aș sfătui să te oprești acum. N-ai vrea să-ți faci așa ceva.

Philip Roth