Un scriitor din programa școlară care mi-a displăcut

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Emilian
de-al casei
de-al casei

Marin Sorescu, scriitor român, membru titular al Academiei Române.
Dumnezeu să-l ierte, că a plecat dintre noi demult și a devenit „clasic”, dar poeziile lui au rămas.
(8)
Doamne, ce m-a chinuit opera lui! Îi uram poeziile. Nu-mi plăcea și pace.

Pe locul doi? Inegalabilul, greu explorabilul, dar și irefutabilul Nichita Stănescu (pentru modul ermetic și alambicat în care-și punea pe hârtie poeziile).
Mort și el (așa pățesc cei care-i chinuie pe copii în școală). Să-i fie țărâna ușoară.
(1)
Tu ai vreun scriitor care te-a chinuit în școală și n-ai putut să-i suferi opera?

maria
de-al casei
de-al casei

Mie nu mi-a plăcut deloc Mihail Sadoveanu. Mi se pare greu de citit. Și plictisitor.
Totuși „Neamul Șoimăreștilor” mi s-a părut acceptabilă.
Imagine
Diferența e că nu am citit-o pentru școală, ci ca pe oricare altă carte.
Dacă nu trebuie s-o comentezi și să extragi idei interesante pentru ora de română, te mai relaxezi și poate să-ți placă.
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

aLeX
Membru activ
Membru activ

Sincer să fiu, mie nu prea mi-au plăcut poeții ăștia moderniști, precum Lucian Blaga, Ion Barbu, Tudor Arghezi. Mai mult primii doi, de Arghezi-mi place ceva mai mult, că l-am făcut și în generală.

Eu sunt mai mult cu poezia „clasică”, ca să zic așa, cu catrenele, cu romantismul, cu declarațiile de dragoste, versuri încărcate de emoții și așa mai departe. În alte cuvinte, Mihai Eminescu, desigur!
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Felix
Membru activ
Membru activ

Îmi aduc aminte și acum cât de mult a râs învățătoarea când i-am spus că Nichita Stănescu e o „ea”.

Eh! Ce să-i faci?! Așa credeam eu și nimeni n-a putut să mă convingă, decât doamna învățătoare care, după ce se opri din râsul copios, îmi trecu calificativul „I” în catalog, iar mai apoi în carnet.

Nu ni se prea întâmplă să ne placă autorii sau poeții care ne bântuie pe la școală și care ne sunt impuși.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Ion Barbu clar...Mi s-a părut extrem de complicat şi greu de înţeles.

Aveam de făcut prea multă analiză şi sincer pentru mine e o aberaţie să combini matematica şi poezia.

Pur şi simplu simţeam că mă enervez când trebuia să îi analizăm sau interpretăm poeziile.Limbajul era prea sofisticat iar stilul deloc pe gustul meu.

N-o să uit niciodată autorul ăsta care pentru mine a reprezentat mai mult un chin. (11)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Emilian scrie: Pe locul doi? Inegalabilul, greu explorabilul, dar și irefutabilul Nichita Stănescu (pentru modul ermetic și alambicat în care-și punea pe hârtie poeziile).
Mort și el (așa pățesc cei care-i chinuie pe copii în școală). Să-i fie țărâna ușoară.
Nichita Stănescu chiar e un poet interesant. Mă rog, a fost.

Faptul că nu înțelegem anumite poezii, că nu se încadrează în anumite tipare preferate, n-ar trebui să ne facă să denigrăm anumiți poeți.

Nici mie nu-mi prea place Nichita Stănescu, însă nu mă îndoiesc că omul acesta n-a știut ce spune sau că poeziile n-ar fi valoroase.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Mi-a displăcut Bacovia deoarece era prea sumbru, iar poeziile lui nu conțineau o cromatică veselă.

Poeziile lui mi-au provocat o stare de tristețe, de melancolie. Nu mi s-au părut prea interesante, sincer. Mai mult mi-a plăcut Eminescu deoarece are o poezie complexă sau Macedonski cu poezia Noapte de decemvrie, datorită cormaticii și a poveștii.
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Vremurile noastre sunt vremea mediocrităţii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacităţii de a te apuca de treabă şi a dorinţei de a avea totul de-a gata.
Feodor Dostoievski