Eminescu și poezia plină de contraste

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Nu știu dacă ați observat, dar noi ca oameni prindem mai ușor și reținem mai repede, fără să ne obosim prea tare, contrastele. Cred că acesta-i motivul pentru care una dintre poeziile scrise de Eminescu pe care o prefer este Glossa. Deși este scrisă de mai bine de 130 de ani, poezia lui Eminescu este foarte actuală. Cred că e bine s-o promovăm, pentru că ea chiar poartă în ea un mesaj profund.
Ce vă place vouă (sau nu vă place) la poezia Glossa, de Mihai Eminescu?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

La Bella Marcela
Nou venit

Singurul lucru care nu-mi place la „Glossa” lui Eminescu este... că e atât de perfect construită încât nu ai ce să-i reproșezi. (12)
Ritm impecabil, dar - mai ales - mesaj filozofic actual și atât de real.
(2)

Imagine
"Ai dușmani? Bravo! Înseamnă că ai făcut ceva, cândva, în viață."
(Winston Churchill)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Poate este din cauză că nu îmi place în mod deosebit Mihai Eminescu, dar eu nu găsesc poezia "Glossa" nici deosebită şi nici actuală.
A trebuit să o caut să o recitesc ca să îmi pot da cu părerea, deoarece nu îmi mai aduceam aminte de ea. Am recitit-o şi probabil ca şi în trecut nu mi-a ramas întiparită şi cu siguranţă îi voi uita ideea în scurt timp.
(11)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

ursulescu83
junior
junior

...eu nu găsesc poezia "Glossa" nici deosebită şi nici actuală.
Dumnezeule mare!

Am trăit să citesc așa ceva? Mă frec la ochi și nu-mi vine să cred...

Glossa lui Eminescu... atenție, oameni buni... nu este
...nici deosebită şi nici actuală.
Vai de viața mea... (6)
Semnătura mea? kakashkhsieieytijfhsfgdjfgdjfg :)

Amalia
Sprijin forumul. Sunt
Sprijin forumul. Sunt

Pentru ceea ce a scris mai sus, Hyrina ar trebui legată la ochi, pusă la zid și împușcată cu pistoale cu apă.
Mi s-a crăpat lentila stânga la ochelari când am văzut ce părere are despre „Glossă”. M-am apucat cu mâinile de cap.
(6)
Mă duc să mă tai cu lama. Ba nu! Mai bine îmi torn repede un pahar de ceva tare. Gata cu internetul pe ziua de azi.
(2)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Hyrina scrie: Poate este din cauză că nu îmi place în mod deosebit Mihai Eminescu, dar eu nu găsesc poezia "Glossa" nici deosebită şi nici actuală.
Lume, lume! Cred că tocmai am avut un coșmar!
Cum se poate să afirmi așa ceva?
În primul rând, ca să poți afirma așa ceva, trebuie să reformulezi prima parte: „Cu siguranță, din cauză că nu-mi place nici în ruptul capului Mihai Eminescu, eu nu găsesc poezia...”
Așa mai merge, dar tot nu m-a impresionat!

E o minciună! Nu se poate să ai valori obiective și să nu-ți placă poezia „Glossa”, de Mihai Eminescu.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov