Eminescu - un om disperat?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Ce spuneți: A fost Eminescu un om disperat?

În multe din poeziile lui își dă pe față mai multe sentimente pe care le avea, însă în mod special anumite sentimente pentru o oarecare femeie (Veronica Micle).
Ce spuneți? Cum l-ați cataloga sau descrie pe Eminescu?
Pentru mine, aș zice că a fost un om care a știut ce a vrut și a rămas ferm în dorința lui.
Voi ce părere aveți?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Eminescu mi se pare extrem de inteligent, un geniu.

Pe plan sufletesc însă parcă mă doare pe mine când îi citesc poeziile de dragoste. Mi se pare un suflet chinuit, un suflet care mai mult a suferit decât a avut parte de bucurii.

Parcă simt aşa un sentiment de părere de rău faţă de el. E un om care chiar ar fi meritat să fie fericit. Era apreciat însă parcă sufletul îi murea încet încet.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Mălina
Membru activ
Membru activ

Ştii cum se spune despre oamenii de geniu, că sunt neînţeleşii şi rebeli, şi aş spune pe bună dreptate, într-o lume în care majoritatea din jurul tău sunt „average”, cu cine să te înţelegi?

Nu îi cunosc prea mult coeficientul de inteligenţă în general, însă geniul artistic este, categoric, de necontestat.

Nu aş spune că a fost disperat, a fost doar un om care s-a exprimat cu succes, care a spus ceea ce alţii doar simt şi nu reuşesc să-şi pună strigătul în cuvinte.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

E foarte greu sa il descrii sau sa il cataloghezi pe Eminescu. Ca scriitor - un geniu, fara indoiala. Ca om - poate ca disperat.

Nu cred ca ar putea cineva vreodata sa il conteste pe Eminescu ca scriitor de geniu cu argumente logice si demne de luat in seama.

Ca om ... a avut o viata destul de scurta, agitata si zbuciumata.

E drept ca geniul poetului parca te-ndeamna sa cauti ce-a fost in viata lui, sa afli detalii despre existenta lui ... pamanteana si banala, insa parca nimic din marturiile vremurilor si ale oamenilor care l-au cunoscut nu te ajuta sa-l incadrezi pe Eminescu intr-o zona a obisnuitului. Cred ca cel mai bine ar fi sa ne concentram spre a transmite si generatiilor noi opera lui pentru ca este absolut fascinanta si ... surprinzator, actuala.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Aimée
Membru activ
Membru activ

A fost un om neînțeles de restul datorită inteligenței sale. A fost un adevărat geniu. Vedea altfel lucrurile față de cum le vedem noi. Cel mai bine își exprima sentimentele prin poezie. Oare v-a mai exista așa un scriitor? Nu era un om disperat, voia doar să fie înțeles de cineva.

Remediul său cel mai bun a fost scrierea iar pentru acest lucru îi mulțumim noi astăzi, pentru faptul că și-a așternut gândurile pe hârtie.
Imagine

(ne)Scriitor
Nou venit

... a fost un om care a știut ce a vrut și a rămas ferm în dorința lui.
Dimpotrivă! Mie îmi lasă impresia unui om nehotărît care pendulează între romantic și carnal.
Unele poezii sunt pline de patimă, altele sunt serafice (după cum îi era starea sufletului atunci când le-a scris).
Îl idolatrizăm pe Eminescu, îl transformăm în legendă, dar hai să nu uităm că și el era tot un om ca și noi, cu defecte, slăbiciuni, patimi, DAR și idealuri.
(4)
Poate de aceea ne este atât de drag și de aceea îl numim „Luceafărul”.
(e)
Ție îți este drag?

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov