Poate fi o furnică inspirația ta? Puterea motivației.

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Îmi place Tudor Arghezi! Iubesc Tudor Arghezi! Aș fi mult mai sărac fără scrierile lui Tudor Arghezi.

De ce-mi place atât de mult? Tocmai din cauza faptului că s-a lăsat inspirat de tot ce-l înconjura.
Nimic n-a fost care să nu poată fi o potențială sursă de inspirație.

Marele înțelept Solomon al Bibliei îndemna omul leneș să meargă la furnică și s-o observe.

Tudor Arghezi pare-mi-se c-a luat aminte la îndemnul înțeleptului și, astfel, a dat naștere la o capodoperă.
Nu-i așa că și ție îți place Tudor Arghezi? (5)

Cum adică „nu-ți place”?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Simonik
junior
junior

Ba-mi place!
Îmi plac, mai ales, fabulele lui.
Dar despre viața lui, ca om, mare lucru nu știu.
(e)

Imagine
adevărul.ro scrie:Tudor Arghezi a fost călugăr, diacon, bijutier şi ziarist.
A făcut închisoare de două ori, a vândut cireşe pentru a supravieţui şi a scris pe hârtie igienică
... nu am semnătură ...

Meteor Albastru
junior
junior

Dumneata discuți despre furnici sau despre Arghezi?
Care-i legătura dintre una și alta?
Ok, învățăm de la furnici să nu fim leneși, dar ce treabă are asta cu poeziile lui Arghezi?
M-ați băgat în ceață.

Imagine
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu cred ca discutia e despre puterea motivatiei la Arghezi! Despre capacitatea lui fabuloasa de a-si gasi inspiratia in tot ce misca si exista.

Nu e vorba despre faptul ca furnicile sunt harnice, ci despre faptul ca o fiinta aparent neinsemnata, poate da nastere unei creatii minunate, in scris, care sa dainuie in literatura nationala.

Mie una, nu imi place neaparat Arghezi si n-as putea sa argumentez prea bine de ce. Cred ca mesajul nu m-a prins foarte bine sau l-am citit cand eram prea mica pentru a intelege acest mesaj.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Aşa cum sunt, trebuie să fiu căutat în ceea ce scriu. Căci ceea ce scriu este rezultatul exact şi chibzuit a ceea ce gândesc şi văd.
Antoine de Saint-Exupery