Îți spune ceva numele de Camil Petrescu?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

La ce te gândești când auzi acest nume? Probabil că la câteva dintre operele acestui mare om din istoria țării noastre.
„Patul lui Procust”,
„Un om între oameni”,
„Jocul ielelor”,
„Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”

Sunt doar câteva din titlurile care-i poartă semnătura.

Îți place Camil Petrescu?
De ce?
(4)
Ce anume îl face special pentru tine?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Jean de KOc
junior
junior

Ioi, Iștenem, dar cum să nu-l iubești pe Camil Petrescu (1)

Imagine

Ce-l face special pentru mine?

Senzația că sunt prezent acolo, în mintea personajului, că trăiesc odată cu el, că sufăr și mă bucur odată cu el.
Da, Camil Petrescu are darul acesta (talent se numește, dragilor).

Era el cam surd de-o ureche (Primul Război... timpan... etc), dar ca scriitor ar putea da clasă multor grafomani din ziua de azi care se numesc pe sine „scriitori”.
(5)
Scrisul e poezie.Dar poezia ce este?

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Cu acest nume asociez din prima romanul ''Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război''.

Cred că în opera lui personajele trăiesc destul de intens sentimentele de dragoste şi tind cumva spre ideal în multe privinţe.

Iar în romanul menţionat mai sus e fascinantă iubirea privită ca o luptă din partea masculinului, un fel de provocare.

Încă un element important din carte e latura conştiinţă versus realitate.

În concluzie un autor mai complex, nu e printre preferaţii mei deoarece nu am o gândire filosofică (e)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Una dintre cartile preferate ale adolescentei mele este "Patul lui Procust". A fost lectura obligatorie si pentru mine, are o poveste tare ciudata. Cred ca nu am mai patit asta cu nici o carte.

A trebuit sa o citesc intr-o vacanta din asta scurta de doua saptamani, prin a zecea cred ca eram. A fost un chin. De la prima pana la ultima pagina, mi-a mancat nervii. Nu intelegeam de unde incepe, unde se termina si ma pierdeam in povestile paralele. Citesc repede de felul meu, dar la asta m-am intors si reintors cate 20-30 de pagini inapoi pentru ca pierdeam sirul.

Nu imi place sa citesc critici inainte de a-mi forma propriile mele idei despre "ce-a vrut sa zica autorul". Si aici a aparut "fantasticul". Cand am stat sa analizez cu ce mi-am muncit creierii, mi-am dat seama ca e minunata povestea, felul in care Petrescu a construit personajele si firul naratiunii. Ramane o enigma pentru mine cum a putut sa nu-mi placa o carte in timp ce o citeam si sa imi placa la nebunie abia dupa ce am aruncat-o inapoi in biblioteca.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Vremurile noastre sunt vremea mediocrităţii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacităţii de a te apuca de treabă şi a dorinţei de a avea totul de-a gata.
Feodor Dostoievski