Care-i ultima carte citită de tine?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Vasy Lee
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

Încep eu:
Azi tocmai am terminat de recitit „Faraonul”, o carte scrisă de Boleslaw Prus - un autor polonez.
Cartea este extraordinară pentru că îți permite să arunci o privire în lumea celor care conduceau Egiptul Antic (acțiunea se petrece acum aproximativ 4.000 de ani).
Finalul e cam trist, dar realist.
Cărțile, oglinzile sufletului.

Gianina92
junior
junior

Nostalgia lui Mircea Cartarescu. Editura Humanitas.

Mi s-a părut fascinantă.
Simulez că nu pot simula.

Super
MODERATOR
MODERATOR

Am recitit „Călcâiul de Fier” de Jack London.
Forța și sinceritatea lui London răzbate din fiecare fragment. Păcat că nu prea mai este citit la el acasă. Cel puțin așa spune presa de peste ocean.
=== Da, sunt și pe Facebook ===

Teo Dora
de-al casei
de-al casei

„În oraşul de aur şi argint”, de Kenizé Mourad (Editura Nemira)

O celebra descendentă a sultanului Murad al V-lea, spune povestea lui Begum Mahal, sufletul rebeliunii împotriva forţelor Companiei Britanice a Indiilor de Est din anul 1857.
Conflictul ia proporţii și...
.
În omul frumos e frumoasă şi toamna.

maria
de-al casei
de-al casei

„Colecționarul” de Cecelia Ahern (autoarea bestseller-ului „P.S. Te iubesc”)
Editura ALL, 2016

Imagine
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

LULU
Nou venit

Care e ultima carte citită?

Acum recitesc cartea Robinson Crusoe de Daniel Defoe.
(12)
Au trecut aproape 15 ani de când am citit-o prima oară. Acum câteva zile, căutam niște ceva prin pod și am dat peste carte (am doua cutii pline de cărți în pod).
M -am așezat pe o cutie și am inceput sa citesc. Asta e.
(4)
"Daca imi dau drumul la imaginatie ajung la inchisoare!" - Louie Anderson

Karla
Membru activ
Membru activ

Ultima carte citită de mine a fost ''De ce iubim femeile'' de Cărtărescu.
Ştiu că e o carte destul de controversată pe care mulţi o critică însă pentru mine chiar e o carte specială.
(h)
M-am întrebat de ce nu am citit-o mai demult, in Facultate insa imi dau seama ca această carte a ajuns la mine în momentul potrivit.
Ce m-a fascinat la această carte sunt descrierile atât de detaliate (cred că scriitorul e un maestru al descrierilor) care mă transpun în acele timpuri şi locuri...nostalgie. (f)
De asemenea consider că farmecul feminin descris atât de frumos de Cărtărescu în această carte nu reprezintă altceva decât feminitatea. O carte frumoasă pe care o recomand cu drag.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

aLeX
de-al casei
de-al casei

Ultima carte citită de mine a fost Jurnalul Annei Frank de... ați ghicit, Anne Frank.

Sunt un om destul de rece, să fiu sincer, și nu mă las impresionat ușor, dar, trebuie să recunosc, am vărsat câteva lacrimi la finalul cărții, deși eram sigur că n-am s-o fac. Stilul Annei Frank de a scrie a fost atât de superb și de reușit încât a reușit din primele pagini să mă atragă cu stilul ei și cu metodele ei de descriere, care sunt pe cât de simple, pe atât de eficiente! De asemenea, tot prin această carte am aflat că-mi plac jurnalele :)

Recomand cu căldură cartea asta oricui, indiferent de vârstă. Lectura este foarte ușoară, nu e greoaie deloc.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Ultima carte citită este primul volum din Magicienii de Lev Grossman. Mi-a fost recomandată ca fiind un fel de Herry Potter care merge la facultate.

M-am cam învârtit ceva timp în jurul ei pentru că nu am vrut să îmi pierd timpul cu o carte care este la fel cu o alta pe care am citit-o deja. Dar până la urmă am pus mâna pe ea și m-a uimit.

Descrierea prietenului nu putea fi mai greșită de atât.

Cartea este despre un vrăjitor tânăr care este selecționat din lumea reală să meargă la o universitate de magie. Iar autorul are o calitate deosebită de a împleti realitatea cu magia. De asemenea, personajele se confruntă cu probleme din lumea reală cu care poți empatiza. Lumea magică este absolut fascinantă și abia aștept să mă apuc de următorul volum.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
de-al casei
de-al casei

Ultima carte citită este „Zorba Grecul”, de Nikos Kazantzakis.

Din nou m-am convins că sunt mai bune cărțile decât filmele.

M-a frapat modul autorului de a descrie peisajele, trăirile, parfumurile și aromele, dar și personajul Zorba, care a trăit o viață simplă, dar fericită.

Este o carte care te face să ieși din casă și să te bucuri de simțurile tale.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura este, în mare parte, despre sex.
Anthony Burgess