„Întoarcerea la Hristos” (frica de Securitate și manuscrisele de sertar)

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Îți aduci aminte de vremurile apuse? Înainte de 1989? (c)
Am scris aceste pagini tensionat de frică.
Când a fost să le revăd, cu ocazia aşezării lor într-un loc mai sigur, am încercat să le recitesc şi să le rescriu dar mi-a fost imposibil.

Nu am liniştea necesară. Când văd toate aceste file, mă înfioară pericolul de a fi
descoperite de Securitate
.

Le las aşa cum au ieşit din primul condei, deşi regret că nu pot face un lucru deplin.
Iertaţi-mă, oameni!

Ioan Ianolide (București, decembrie 1981)

Așa își începe marele Ioan Ianolide cartea de mărturisiri din temnițele comuniste
„Întoarcerea la Hristos” - Document pentru o lume nouă -

O carte care te lasă să suferi fără milă dar care îți aduce și mângâiere profundă. (8)
Ce știi despre martirii istoriilor comuniste? Sunt doar vrednici de cărțile de istorie?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Spre ruşinea mea, nu am citit "Întoarcerea la Hristos" de Ioan Ianolide, dar acest citat m-a făcut să-mi doresc să citesc mai mult!
Cred că ar trebui dezgropate mărturisirile scrise cu frică din acea vreme şi puse în valoare. Trebuie să învătăm noua generaţie să preţuiasca ce are şi să vadă prin ce chinuri au trecut unii dintre noi pentru a ajunge aici.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Meteor Albastru
junior
junior

Scriitorii care luptau cu pana contra ceaușismului

Noi nu suntem capabili să pricepem teroarea prin care au trecut scriitorii dizidenți ai României lui Ceaușescu. Nu putem pentru că ne lipsesc instrumentele: cunoașterea directă și experiența regimului totalitar.
(8)
Poate că de aceea ni se par uneori plictisitoare astfel de relatări și ne întrebăm dacă are vreun rost rememorarea iar și iar a acelor vremuri negre.
Cui folosește?
Dacă ai o rană vindecată, ce rost are s-o deranjezi iar? E cicatrizată.
(8)
Trebuie să privim înainte.
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu cred ca martirii din perioada comunista chiar sunt demni de cartile de istorie sau, mai bine spus, de manualele de istorie. Dar nu-i gasim acolo, decat asa ... mentionat cate unul altul pe alocuri.

Sa citesti ce au scris ei este greu. Nu dai acolo peste metafore si cuvinte dulci ca prin poeziile clasicilor. Dai de durere, dai de carne arsa, dai de suferinta bruta, transmisa direct si fara filtre melodramatice.

Cred insa ca este esential sa cunoastem aceste scrieri. Este istoria noastra, acea istorie pe care ... daca lasam cicatricea peste rana, nu o s-o cunoastem niciodata. Si uite asa ne lasam manipulati si lasam mortii cu mortii fara a invata nimic din greselile sau faptele lor glorioase si lasam memoria unor oameni care chiar au incercat sa faca ceva pentru societatea asta sa ramana ingropata si uitata.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura este, în mare parte, despre sex.
Anthony Burgess