Scriitor arestat. Apropo, tu știi ce mănânci?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Ați auzit de dr. Mencinicopschi? A fost la televizor des când l-au arestat pe nedrept. (B)

Revoluție în Bucătărie

Imagine

Iată o carte care îți dă peste cap tot ce știai despre nutriție.
Îți zice omul de sarmale, saramură, mici, grătare, despre murături, varză călită, poale-n brâu, langoși, sărățele de ajungi să te întrebi cum de trăiau strămoșii noștri fără ele.

Și când afli că mâncau mult mai sănătos decât noi...îți plângi ție de milă.
(f)

Știi ceva despre otrava din mâncare? (4)

E timpul să faci cunoștință cu doctorul și scriitorul Ghe. Mencinicopschi.
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Nu am auzit până acum de dr. Mencinicopschi, dar sunt destul de informată despre nutriţia şi stilul de viată sănătos.
Încerc să mănânc cât mai multe legume şi fructe, iar atunci când mănânc carne, caut sa o cumpăr dintr-o sursă sigură, unde ştiu că animalele nu au suferit pe parcursul vieţii şi au fost crescute cu mâncare naturală.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Meteor Albastru
junior
junior

Gabi scrie: ... l-au arestat pe nedrept.
Mă rog, de unde știți dumneavoastră așa de bine că a fost arestat „pe nedrept”?
Din care sursă?
Păreți foarte convins.
(8)
Doar nu credeți că l-au arestat din pricina cărților lui despre alimentație. Ar fi culmea.
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Nu am auzit de el, însă cred că am auzit de alții asemeni lui. Gen primarul unui sat care a câștigat niște alegeri, cu toate că avea dosar penal.

Păi, la câte substanțe se bagă în fructe, legume, zarzavaturi și cărnuri, cred că cel mai bine e să învățăm să nu mai mâncăm. Românul nu poate trăi fără mici. Se apropie 1 mai și-o să se audă incultura la greu, prin orice popasuri.

Totuși, cred că o idee mai revoluționară ar fi aceea de a învăța să nu mănânci nimic. A încercat-o cineva?
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Asta cu arestul nu cred ca are nici o treaba cu cartile despre nutritie. Cu aparitiile nenumarate la televizor, poate n-ati retinut voi numele, dar sigur l-ati vazut macar o data la stiri, poate ca doar a atras un pic mai repede atentia autoritatilor, dar cam atat. Eu sunt de parere ca justitia trebuie lasata sa-si faca treaba si sa condamne pe cine-i de condamnat.

Poate ca omul este o somitate in materie de nutritie, dar nu cred ca asta il face mai putin vinovat in fata legii.

Cat despre ceea ce mancam, cred ca nici unul dintre noi nu mai stie ce mananca la cate substante se gasesc prin absolut toate produsele pe care le cumparam. Iar sa faci comparatia cu bunicii nostri care au trait 100 de ani si au mancat slanina, au baut tuica si au fumat, mi se pare irelevant in zilele astea. Pentru ca acum 100 de ani, omul se trezea dimineata, isi bea tuica si pleca la sapa. Acolo manca slanina, sapa, cosea, lucra si o lua de la capat. Si cand ajungea acasa fuma si mai bea o tuica. Numai ca toata viata lor era in natura, activitatile erau constante, munca - fizica iar despre stres ce sa mai vorbim ...
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Am învățat să nu golesc niciodată fântâna care-mi alimentează scrisul, că trebuie să mă opresc de fiecare dată când mai rămâne ceva, undeva, în adâncul ei; să las izvoarele să-l umple din nou pe timpul nopții.
Prima schiță e mereu o porcărie.

Ernest Hemingway