Ce contează cum a murit Eminescu? Nu de aia îl prețuim.

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Mă calcă pe nervi cei care judecă Luceafărul poeziei românești după niște detalii minore, de doi bani.
(6)
Ba că a avut boli venerice, ba că a scris o poezie deochiată, ba că a primit o cărămidă în cap în timp ce era la azilul de nebuni și de la asta i s-a tras moartea.

Oameni buni, ce contează astea? Opera unui om nu poate fi judecată după modul cum a murit sau după ce culoare aveau ochii mamei sale.
(8)
Eminescu e Eminescu, indiferent cum a murit el.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Daniel
junior
junior

Dar chiar a murit de la o cărămidă în cap. Și-n plus, pe timpul vieții, s-a culcat și cu o femeie măritată.
Veronica Micle era soția profesorului universitar Micle, de la Iași.

Dar Eminescu nu a avut nici o problemă să-i pună coarne omului, deși era atât de romantic când se așeza la masa de scris.
(1)
Imagine
Un om care scrie nu e niciodată singur. (Camil Petrescu)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

pe timpul vieții, s-a culcat și cu o femeie măritată.
Altul... băi, frate!
Și cu ce definește asta poezia sau proza lui Eminescu?
Care-i legătura dintre picanteriile de budoar și scrisul lui?
Ha?
(10)
E mai puțin poet? Mai puțin genial?
(3)
Nu fi obtuz, Daniel. (e) Sau mă mă tachinezi?
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Mălina
Membru activ
Membru activ

Mâna sus cine nu are de povestit MĂCAR câteva „indecenţe” din trecut, pe care nu le regretă absolut deloc!

După premiza „Fă ce spune popa, nu ce face popa”, hai să lăsăm omul în pace, şi-a trăit viaţa cum a ştiut mai bine şi nu a pretins vreodată a fi un model de moralitate. De unde ideea asta că nu ştiu ce celebritate sau om talentat trebuie să aibă şi o viaţă perfectă şi fără pată?

Dar ştii cum e lumea rea, găseşte defecte pentru a încerca să-i minimizeze talentul şi realizările, că.... altceva ce au şi ei de zis?
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Perfect de acord cu faptul ca nici felul in care a murit, nici ce-a mancat la masa, nici cu cine s-a culcat n-ar trebui sa schimbe perceptia oamenilor despre Eminescu. Omul a fost un geniu si asta se vede clar in tot ce a scris. Iar la el, in absolut tot, de la poezie, la proza, la articolele de ziar.

A, si apropos de aia cu poeziile alea deocheate, pe cei care le-ati citit va intreb: oare nu sunt frumos scrise? Oare nu sunt lirice, oare nu starnesc imaginatia? Eu as spune ca ... ba da.

Pe de alta parte, e normal sa fim curiosi in ceea ce priveste un astfel de geniu. Sa ne dorim sa stim cum a trait, daca povestile din viata lui au fost la fel de spectaculoase ca opera pe care a lasat-o in urma. De aici pana la a blama modul lui de viata e insa o cale lunga pe care nu cred ca ar trebui sa o parcurgem.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Am învățat să nu golesc niciodată fântâna care-mi alimentează scrisul, că trebuie să mă opresc de fiecare dată când mai rămâne ceva, undeva, în adâncul ei; să las izvoarele să-l umple din nou pe timpul nopții.
Prima schiță e mereu o porcărie.

Ernest Hemingway