Pe urmele lui Ceaușescu și nu numai (curiozități și picanterii)

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Mă plimbam în urmă cu ceva ani printr-o librărie veche fără vreun scop și mi-a atras privirea o carte care avea pe copertă o clădire în vârful căreia era un tanc în vârful căruia era un om în vârful căruia era o caschetă de tanchist.
Scria Crăciun 89 de Ioan Tecșa.

Imagine

Am cumpărat-o.
O anchetă, o telenovelă, dezvăluiri din spatele culisei, a Unității Militare.
Ce făcea Ceaușescu? Unde mânca? Ce tabieturi avea? Ce contracte secrete? Fidel Castro, Che Guevara, Vadim, Fitzgerald.

Ah, câte informații picante pot afla de acolo.
(9)
Îți plac cărțile care conțin picanterii din lumea mai-marilor (dictatori, șefi de stat)?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Prefer mai mult literatura fantezie, de relaxare şi deconectare, însă o astfel de publicaţie mi-ar atrage în mod sigur atenţia, dacă ar fi referitoare la cineva care ne-a influenţat viaţa, sau asupra căruia planează multiple controverse sau teorii ale conspiraţiei.

Fostul conducător român este, într-adevăr, un personaj destul de controversat, şi ar fi interesant de citit despre el, chiar dacă ai trăit în acel regim şi cunoşti situaţia din perspectiva cetăţeanului, chiar dacă te-ai născut mai târziu şi totul este doar o poveste pentru tine.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Daca este sa vorbim despre picanterii din viata politicienilor, cred ca este usor sa ne dam seama ca aproape toti suntem avizi de asa ceva.

La orice jurnal de stiri ne-am uita, mai greu dai de-un program al partidului explicat pe intelesul tuturor sau despre un proiect de lege povestit pe de-a-ntregul, cu tot ce va atrage dupa sine. In schimb, stirile despre vacantele politicienilor, chefurile cu politicieni sau ... mai nou, scandalurile legale in care sunt ei implicati, fac mare rating.

Asa ca... e simpla concluzia mea: daca la oamenii politici de astazi, care n-au facut mare lucru pentru a schimba soarta omenirii, ne uitam cu atata curiozitate, cum sa nu te incite sa citesti materiale bine documentate sau, chiar si un pic de legenda, despre viata, pasiunile, intrigile in care au fost implicati marii dictatori sau oamenii care au facut ca lumea noastra sa arate asa cum arata astazi!
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Nu este genul meu preferat, dar mi se pare interesantă ideea cărţii "Crăciun 89" de Ioan Tecșa.
Eu îmi pun uneori întrebări de acest fel: oare cum era o zi obişnuita pentru unul din marii conducători ai lumii? ce mânca dimineaţa? care era tabieturile lui?
Dacă această carte ne dezvăluie astfel de detalii, mi-aş dori să o răsfoiesc.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Aimée
Membru activ
Membru activ

În cazul în care ești o persoană căreia îî place să audă bârfe legate de alte persoane, atunci aceste cărți îți sunt potrivite. Nu sunt foarte curioasă de viața dictatorilor. Au avut un motiv pentru care au devenit "dictatori". Poate copilăria tristă, traume trăite în vremea copilăriei sau a adolescenței, cine știe? Dar așa cum noi suntem oameni, așa au fost și ei...deci probabil obiceiurile lor nu erau atât de diferite față de cele pe care le practicăm și noi. (8)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Vremurile noastre sunt vremea mediocrităţii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacităţii de a te apuca de treabă şi a dorinţei de a avea totul de-a gata.
Feodor Dostoievski