Elevii îl urăsc pe George Bacovia

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Geo

Și în trecut, dar și acum, elevii nu pot să înghită poeziile lui George Bacovia.
Ce mai caută în cărțile de literatură?

maria
de-al casei
de-al casei

Geo, ia de aici (5)
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

Meteor Albastru
junior
junior

Elevii urăsc și chimia și algebra. Hai să le scoatem și pe acelea din programa școlară.
(2)
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Nu sunt de acord cu afirmaţia asta. Poate la unii le displace Bacovia dar hai să nu mergem până la a spune ca elevii îl urăsc. La Bacovia e multă simbolistică, ăsta să fie motivul pentru care unii nu ''îl inghit''? Depinde cât de mult rezonezi cu un anumit scriitor. Mie mi-a plăcut Bacovia foarte mult însă recunosc că în acest moment nu l-aş mai citi deoarece în poeziile lui e foarte multa tristeţe şi chiar nu vreau să mă deprim :))
Sunt curioasă cum era Bacovia în realitate, dacă era la fel precum lasă de înţeles poeziile lui...
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

Mulți dintre colegii și prietenii mei de clasa a XII-a spun că-l displac pe Bacovia, eu fiind cam singurul din clasă care-l plac. Sincer, nu-nțeleg de ce. Știu, uneori poate că e puțin (mai mult) morbid, dar e unic și prezintă o altă față a liricii pe care poate că mulți n-au văzut-o încă. Mie unul îmi place tare mult și nu m-aș supăra deloc dacă ar pica la subiectul al III-lea la bac!
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Am fost în Bacău și pot să înțeleg de era atât de obsedat de violet si ușor depresiv. În Bacău este mai tot timpul ceață iar apusurile sunt superbe.

Însă, nu sunt de acord că elevii îl urăsc pe Bacovia. Da, poezia lui este tristă, dar face notă discordantă cu poeziile de dragoste a lui Eminescu (cele predate în liceu cel puțin) și poate simbolistica este mai dificilă. Și poate poezia este mai puțin accesibilă elevilor, dar pe de altă parte, cunosc adulți care evită poezia cu sfințenie.

Din punctul meu de vedere, Bacovia este un gust educat.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
Membru activ
Membru activ

Serios? Când eram eu elevă, ne plăcea Bacovia pentru că era diferit.

Cred ca empatizam cu el, oarecum școala ne făcea să simțim angoasa lui sentimentală. Era un mister pentru noi și căutam informații despre el și de ce scrie astfel. „Plumb” nu este cea mai reusită poezie a sa, însă este destul pentru a crea controverse la școală, printre elevi.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Felix
Membru activ
Membru activ

Dacă e să ne luăm după elevi, ar trebui ca examenul de bacalaureat să se desființeze, și să se treacă doar pe ochi frumoși.

Pe mine m-a fascinat foarte mult George Bacovia.

Noutatea pe care el o aducea printre elevii din clasa mea era extraordinară. După ce ne-am săturat de atâta Eminescu, ne-am delectat cu clasica poezie „Plumb” a lui Bacovia.

„Ciudățenia” lui Bacovia m-a făcut să caut mai multe poezii scrise de el. Deci, faptul că e diferit de alții nu-l face slab. Ba din contră.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Geo scrie: Și în trecut, dar și acum, elevii nu pot să înghită poeziile lui George Bacovia.
Ce mai caută în cărțile de literatură?
Și mă gândesc că această afirmație a fost făcută de un elev.
Pe lângă faptul că e cât se poate de eronată, mai e și foarte nepotrivită.

Uite excepția. Când am auzit în clasa noastră de Bacovia și am făcut cunoștință el prin poezia „Plumb”, cu toții l-am plăcut! (Poate și din cauză că ne-am cam săturat de Eminescu, însă aceasta e cu totul o altă discuție.)

Nu poți pur și simplu să arunci anumite afirmații generale fără niciun argument.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura este toporul pentru marea îngheţată din noi.
Franz Kafka