Recomandați o carte românească contemporană

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Geo

Aștept propuneri de cărți care v-au impresionat (scrise de romani din ziua de azi).

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Imagine

“Cum mi-am petrecut vacanța de vară” scrisă de T.O. Bobe, editura Polirom, 2004.
Romanul folosește o perspectivă rară în literatura română, aceea a unui băiețel de zece ani care scrie într-un caiet ce i s-a întâmplat de-a lungul celor trei luni de vacanță.
Fără a intenționa, Luca surprinde multe aspecte legate de ...

LaUra
junior
junior

Imagine
„Călăul lui Hitler” de Robert Gerwarth
(8)
O biografie infioratoare, care spune pentru prima oara intreaga poveste a „macelarului de la Praga“. Una dintre cele mai primejdioase persoane din cel de-Al Treilea Reich, seful serviciului secret al SS, al Gestapoului si politiei naziste, Heydrich a organizat „detasamentele mortii“ in cadrul SS si a contribuit la crearea „solutiei finale“.
Recomand!
Imagine

Emilian
de-al casei
de-al casei

“Zilele regelui” de Filip Florian, editura Polirom, 2008
Romanul spune pe de o parte povestea domnitorului Carol I de la venirea în România până la războiul de independență împotriva turcilor și pe de alta parte pe aceea a dentistului Joseph Strauss, chemat la București chiar de ... citiți cartea :)
.

maria
de-al casei
de-al casei

„Felii de lămâie” de Anca Vieru, editura Polirom, apariție 2015
Imagine
Proza scurtă. Personaje relevante pentru societatea românească contemporană
Povestirile se parcurg cu plăcere.

O puteți găsi pe elefant.ro în varianta e-book
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Am citit de curând Arhanghelul Raul de Ovidiu Eftimie. Recunosc ca majoritatea cărții am citit-o in metrou sau tramvai deci si asta m-a atras.

Ei bine, cartea asta mi-a explicat de ce întârzie trenurile CFR și mi-a deschis ochii la importața cosmică pe care o au niște orașe mici precum Teiuș și Pașcani. Glumsc, desigur.

Este o fantezie umoristică concepută parcă așteptând trenul.

M-a amuzat teribil.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Felix
Membru activ
Membru activ

Ultima carte scrisă de un român contemporan pe care am citit-o este cartea „Parabolele lui Iisus - adevărul ca poveste”, scrisă de Andrei Pleșu. Ca multe din cărțile lui, aceasta este o carte care se citește în tihnă. Fără grabă, fără a-ți lăsa gândurile să-ți zboare în multe alte locuri. Pentru mine personal, Andrei Pleșu, pe lângă bogăția vocabularului și a cunoștințelor dumnealui, este un ajutor de a mă concentra mai mult atunci când citesc o carte. Dacă ar fi să folosesc o imagine, cred că aș zice că e ca și cum m-aș desculța la intrare și aș intra într-o cabană de munte, fără semnal la telefon și fără alte surse de perturbație.
Recomand cu căldură!
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
VIP Junior
VIP Junior

Nu ştiu dacă aţi citit sau auzit de Isabel Allende însă eu vreau să vă recomand o carte frumoasă scrisă de ea şi anume ''Paula''.

Nu e o carte pentru oricine, e o carte pentru cei cu suflet sensibil şi care ştiu ce înseamnă emoţie.

Un roman cutremurător despre relaţia specială mamă-fiică şi despre puterea pe care o au femeile.

Nu vreau să dau detalii mai multe, cel mai bine aflaţi singuri. (5)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura e un domeniu îngrozitor. E tortură. Oribil.
Scrii și iar scrii, apoi arunci totul la gunoi fiindcă îți dai seama că nu e bun de nimic.
Te-aș sfătui să te oprești acum. N-ai vrea să-ți faci așa ceva.

Philip Roth