Recomandați o carte românească contemporană

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Geo

Aștept propuneri de cărți care v-au impresionat (scrise de romani din ziua de azi).

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Imagine

“Cum mi-am petrecut vacanța de vară” scrisă de T.O. Bobe, editura Polirom, 2004.
Romanul folosește o perspectivă rară în literatura română, aceea a unui băiețel de zece ani care scrie într-un caiet ce i s-a întâmplat de-a lungul celor trei luni de vacanță.
Fără a intenționa, Luca surprinde multe aspecte legate de ...

LaUra
junior
junior

Imagine
„Călăul lui Hitler” de Robert Gerwarth
(8)
O biografie infioratoare, care spune pentru prima oara intreaga poveste a „macelarului de la Praga“. Una dintre cele mai primejdioase persoane din cel de-Al Treilea Reich, seful serviciului secret al SS, al Gestapoului si politiei naziste, Heydrich a organizat „detasamentele mortii“ in cadrul SS si a contribuit la crearea „solutiei finale“.
Recomand!
Imagine

Emilian
de-al casei
de-al casei

“Zilele regelui” de Filip Florian, editura Polirom, 2008
Romanul spune pe de o parte povestea domnitorului Carol I de la venirea în România până la războiul de independență împotriva turcilor și pe de alta parte pe aceea a dentistului Joseph Strauss, chemat la București chiar de ... citiți cartea :)

maria
de-al casei
de-al casei

„Felii de lămâie” de Anca Vieru, editura Polirom, apariție 2015
Imagine
Proza scurtă. Personaje relevante pentru societatea românească contemporană
Povestirile se parcurg cu plăcere.

O puteți găsi pe elefant.ro în varianta e-book
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Am citit de curând Arhanghelul Raul de Ovidiu Eftimie. Recunosc ca majoritatea cărții am citit-o in metrou sau tramvai deci si asta m-a atras.

Ei bine, cartea asta mi-a explicat de ce întârzie trenurile CFR și mi-a deschis ochii la importața cosmică pe care o au niște orașe mici precum Teiuș și Pașcani. Glumsc, desigur.

Este o fantezie umoristică concepută parcă așteptând trenul.

M-a amuzat teribil.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Felix
Membru activ
Membru activ

Ultima carte scrisă de un român contemporan pe care am citit-o este cartea „Parabolele lui Iisus - adevărul ca poveste”, scrisă de Andrei Pleșu. Ca multe din cărțile lui, aceasta este o carte care se citește în tihnă. Fără grabă, fără a-ți lăsa gândurile să-ți zboare în multe alte locuri. Pentru mine personal, Andrei Pleșu, pe lângă bogăția vocabularului și a cunoștințelor dumnealui, este un ajutor de a mă concentra mai mult atunci când citesc o carte. Dacă ar fi să folosesc o imagine, cred că aș zice că e ca și cum m-aș desculța la intrare și aș intra într-o cabană de munte, fără semnal la telefon și fără alte surse de perturbație.
Recomand cu căldură!
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Nu ştiu dacă aţi citit sau auzit de Isabel Allende însă eu vreau să vă recomand o carte frumoasă scrisă de ea şi anume ''Paula''.

Nu e o carte pentru oricine, e o carte pentru cei cu suflet sensibil şi care ştiu ce înseamnă emoţie.

Un roman cutremurător despre relaţia specială mamă-fiică şi despre puterea pe care o au femeile.

Nu vreau să dau detalii mai multe, cel mai bine aflaţi singuri. (5)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire