Caragiale e mai actual ca niciodată

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Gianina92
junior
junior

Privesc și mă minunez când văd ce se întâmplă cu guvernanții și autoritățile din țara asta.
Minciuni, furtișag, manipulare și „interesul poartă fesul”.
Și circul care se întâmplă în perioada electorală se potrivește perfect cu „O scrisoare pierdută”.
De ce nu putem să ne rupem odată de balamucul acesta? De ce oare? (8)
Simulez că nu pot simula.

Meteor Albastru
junior
junior

Așa este! (6)
N-am decât o speranţă: Că peste o sută de ani, când urmaşii urmaşilor noştri vor sărbători bicentenarul marelui scriitor, dumnealui să facă bine şi să nu mai fie chiar aşa de actual.
Popoarele se maturizează ca şi copiii, nu?
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Teo Dora
de-al casei
de-al casei

Caragiale a fost un fin observator al metehnelor mioritice. De aceea a fost , este și va rămâne mereu actual.

Ce vulpoi (4)
În omul frumos e frumoasă şi toamna.

Emilian
de-al casei
de-al casei

Asta ne termină pe noi, ca popor: hazul de necaz.
Suntem mucaliți. (1)
Indiferent ce s-ar întâmpla, facem bancuri despre necazul sau problema respectivă în loc să ne suflecăm mânicele și să rezolvăm anomalia.

Mălina
Membru activ
Membru activ

Asta ne termină pe noi, ca popor: hazul de necaz.
Și ce atitudine e mai potrivită? Să ne văicărim? Nu, mulțumesc.
Prefer un banc.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

eu_Tania
junior
junior

Minciuni, furtișag, manipulare...
E bine dacă mai ai puterea să spui și bancuri. Și orchestra de pe Titanic cânta de zor în timp ce vaporul se scufunda.
(1)
Părerea mea este că(,) Caragiale era dezgustat de români, deși scria pentru ei.

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Caragiale a fost un observator foarte fin al caracterului omenesc. Din acest motiv este încă foarte actual.

Iar politica poate fi o comedie extraordinară dacă nu trăiești consecințele eu su reușești să de distanțezi de cotidian.

Vremurile s-au schimbat, dar caracterul oamenilor nu. De aceea ne amintim de el cu zâmbetul pe buze.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Felix
Membru activ
Membru activ

Permiteți-mi o perspectivă mai diferită față de cele prezentate până acum.

Mă gândesc și mă întreb și eu: „Oare eu cu cine votez?” Îmi iau responsabilitatea de cetățean al unei țări foarte în serios, dar când ajung în cabina de vot, mi-e greu să-mi dau seama care-i „răul ăla mai mic”.

Cred că dacă aș putea alege pe oricine, cu siguranță nu m-aș alege pe mine.

Mi-am dat seama că foarte ușor îi arătăm cu degetul pe politicienii hoți și mincinoși, însă nu ne prea vedem și pe noi.

Oare câte legi încalcă omul de rând în fiecare săptămână? Trecerea pe roșu sau pe interzis. Depășirea în locuri nepermise. Depășirea vitezei legale. Abordarea mai „neortodoxă” când vrei să ți se facă un favor. Și lista poate continua...

Nu-i disculp pe corupții țării noastre. Însă mă gândesc ca măcar în aceeași măsură pe cât urâm corupția lor, să urâm și corupția noastră.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Doamne, da!!!

Exact nebunia de demult descrisă în cărţile sale e prezentă acum în România.

Manipulare, hoţie, oameni pur şi simplu inconştienţi care aleg viitorul ţării.

Dacă Dl. Caragiale ar trăi cu siguranţă ar putea să se inspire şi mai şi din nebunia care e astăzi în ţara noastră iar creaţiile sale s-ar dubla :)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Karla scrie: Dacă Dl. Caragiale ar trăi cu siguranţă ar putea să se inspire şi mai şi din nebunia care e astăzi în ţara noastră iar creaţiile sale s-ar dubla :)
Totul e bine când se termină cu bine.
Însă nu știu dacă aș fi de acord cu ideea aceasta.

Caragiale s-a folosit foarte mult de comicul de situație, nu de tragicul de situație, dacă ar putea fi și acesta încadrat ca parte a unei opere literare.
Diferență mare n-ar mai face acum, plus că în zilele noastre nu mai sunt căutate astfel de cărți.

Pune ceva obscen în titlu, ceva incitant și, voila, iată cum ți-ai dublat șansele să fii mai bine căutat/citit.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire