După câte pagini îți dai seama dacă e o carte bună sau nu?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

maria
de-al casei
de-al casei

Personal, dacă am ajuns pe la pagina 100 și nu am reușit să fiu absorbită de lumea autorului, mă îndoiesc că se va întâmpla mai târziu.
Dar, indiferent ce-o fi, trebuie să citesc acele 100 de pagini. Este testul meu :)
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

eu_vara_nu_dorm
mă chinuie talentul
mă chinuie talentul

Ești generoasă. Eu nu rezist să citesc până la pagina cu numărul o sută.
Dacă simt în continuare plictiseala și sunt pe la pagina 50, pentru mine lucrurile sunt limpezi: țin în mână o carte proastă, de duzină.
Sunt foarte atent ce aleg și cum aleg când intru într-o librărie. (2)
Vorbește Ion că și el e om.

Super
MODERATOR
MODERATOR

Ca să nu mi se întâmple să fiu dezamăgit de o carte pe la pagina X, prefer să citesc pe sărite câteva fragmente înainte de a cumpăra cartea.
(4)
Bine, dacă vorbim despre o carte primită cadou, atunci se schimbă datele problemei.
Cred că primele 50 de pagini sunt edificatoare pentru a-ți da seama dacă avem o carte bună sau „nebună”.

Nu degeaba scriitorii își aleg cu atenție prima propoziție și începutul. Știu ei ce știu.
=== Vrei să citești Ghidul de utilizare al Forumului ? ===

Nick Name
junior
junior

Sunt cărți care „te fură” de la prima propoziție citită.
Dar nu pot fi toate așa. (11)
Trebuie să avem răbdare și cu scriitorii care dezvoltă intriga mai lent. Să le acordăm un credit de... hai să zicem 50-100 de pagini. Mai mult n-are sens.
Scriitorul trebuie să fie în acelaşi timp glumeţ şi serios.

Flori K
Nou venit

Super scrie: ... primele 50 de pagini sunt edificatoare...
Asta te poate păcăli.
Nick Name scrie:Trebuie să avem răbdare și cu scriitorii care dezvoltă intriga mai lent.
De acord. Nu toți autorii știu să facă introduceri interesante. Și eu prefer să am răbdare și să citesc ceva mai mult din carte.
Uneori am surprize plăcute. (2)

Imagine
Legea nu interzice nimănui să fie imbecil. (Grigore Moisil)

Jean de KOc
junior
junior

Serios?
Voi nu ați aflat încă: timpul este o resursă limitată.
N-o să pierd 2-3 zile din viața mea ca să acord „încă o șansă” unui tip plictisitor care-mi vorbește în primele 100 de pagini despre cine e rudă cu cine. (6)
Scrisul e poezie.Dar poezia ce este?

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Consider că după maxim cinci-şase pagini îţi dai seama dacă e o carte ce merită citită sau nu.
Da, recunosc, depinde si de ce fel de cărţi îi plac fiecaruia.
(h)
Pe mine mă pasionează cărţile în care apar descrieri şi detalii însă altcineva ar putea spune că o carte excelentă este una cu un limbaj simplist, în care nu există prea multă acţiune.

Conteaza stilul scriitorului, elementele neasteptate din carte care ma fac sa continui sa citesc cu nerabdare si cu o curiozitate de copil. (8)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

În opinia mea, uneori îți dai seama de la început dacă o carte merită citită, alteori îți dai seama de la început.

De exemplu, când am citit Crimă și pedeapsă de Dostoyevsky, abia la final mi-am dat seama ce comoară e cartea aceea! De multe ori am vrut s-o las din mână, dar sunt foarte bucuros că n-am făcut-o până la urmă.

În orice caz, trebuie să te adâncești puțin într-o carte înainte să renunți la ea, niciodată nu știi când te va prinde.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Nu am un număr de pagini după care las cartea jos, dar dacă după capitolele 4-5 nu mă atrage cu nimic, renunț.

50 de pagini sunt la fel de importante la o carte de 1000, cum sunt la una de 200 de pagini. Din acest motiv mă bazez pe teoria cu capitolele. Dacă nu mă atrage după primele capitole las cartea de o parte.

Însă, dacă mi-a fost recomandată de surse de încredere mă chinui să trec de acest prag și termin cartea. M-am înșelat de câteva ori.

De exemplu, „Fata dispărută” m-a enervat din prima pagină și de cîte ori terminam un capitol ziceam că o las. Dar după ce am trecut de jumătate m-a surprins si am terminat-o într-o singură ședere.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Felix
Membru activ
Membru activ

Chiar că ești darnică! Eu aș zice că dacă nu mă prinde încă de la început, m-a și pierdut. Sunt cărți care le citesc pentru că trebuie, dar sunt și cărți care le citesc pentru că mă farmecă. Cărțile care reușesc să mă surprindă încă de la început cu greu se mai despart de mine. Totuși, chiar și când vine despărțirea după ultima pagină, se naște dorul revederii.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau