Mai avem răbdare să citim cărți luuungi?

Discuții despre scriitorii români și operele lor.
Apariții editoriale românești. Recenzii de carte.

Scrie un răspuns

Hodor
de-al casei
de-al casei

Înainte vreme, o carte de 800 de pagini era un mizilic pentru mine.
Acum, ce să zic, nu mai sunt adolescent.
Prefer romane de maxim 400 de pagini.
Mă tem de vremea când voi ajunge cititor de microromane (am văzut că se poartă).
(7)
Voi cum stați cu timpul? Dar cu răbdarea? Ochelari?
Arta n-are de a face cu ortografia.

Teo Dora
de-al casei
de-al casei

Apoi, măi dragă Hodor, nu lungimea e problema :)) Știe toată lumea că „Mărimea nu contează”.
La tine e vorba de alte hibe (ochelari, timp prea puțin).

Eu am răbdare să citesc o carte oricât de lungă, dacă mă poartă în... alte lumi. Lumi interesante și pline de culoare.

Ce dacă are 800 de pagini?
Chiar așa! Mi-ai dat o idee: cred că am să recitesc Shogun de James Clavell.
Aia da carte luuungă! (are 1.504 pagini)
În omul frumos e frumoasă şi toamna.

Punct și Virgulă
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

Când sunt într-o pasă proastă, prefer cărțile mai micuțe (2-3 sute de pagini). Uneori, chiar și așa tot n-am timp sau răbdare sau chef.
Contează prin ce perioadă treci, Hodor.

Ochelari? Puah! (4)

Imagine
Omul care nu citește cărți e un om trist și are o viață tristă.

al 31-lea
junior
junior

Cu cât e mai voluminoasă o carte (500-700 de pagini) cu atât mai bine pentru mine.
Nu-mi place să mă despart prea repede de personaje. Durează ceva până te obișnuiești cu ele. (8)
.

Jean de KOc
junior
junior

Teo Dora scrie:Mi-ai dat o idee: cred că am să recitesc Shogun de James Clavell.
Sau Tai Pan (3) Totdeauna o să am răbdare să recitesc Tai Pan.
Scrisul e poezie.Dar poezia ce este?

aLeX
de-al casei
de-al casei

Am citit cărți de-ale lui George R.R. Martin, întreaga serie de fapt, „Un cântec de gheață și foc” și, desi este foarte lungă (în total are câteva mii de pagini bune), merită fiecare păginuță în parte. Bine, părerea mea e și că uneori George exagerează puțin cam mult cu pasajele de descrieri (de exemplu, o cameră descrisă în două pagini sau mai mult, și nu exagerez).

În orice caz, cărțile lungi sunt superbe, deoarece fac experiența cititului să dureze mai mult!
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Mie îmi plac personajele bine dezvoltate și intrigile cât mai încurcate. Prin urmare, cartile lungi sunt preferatele mele pentru că autorul poate introduce personaje noi care pot schimba cursul narațiunii și are destul de mult spațiu pentru dezvoltarea personajelor.

Într-adevăr, o carte lungă poate părea greoaie, dar în realitate dacă „te prinde” de multe ori satisfacția că ai citit-o va fi mai mare.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
de-al casei
de-al casei

Da, însă nu trebuie lăsată din mână.
Spre exemplu, am avut un impas cu „Numele trandafirului” de Umberto Eco, editura Polirom. Are aproape 600 de pagini cu un scris micuț și ocupa destul de mult loc dacă voiam să o iau cu mine. Probabil și acesta e un dezavantaj al cărților luungi.
În rest, dacă tema este interesantă, o carte lungă poate părea scurtă.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Felix
de-al casei
de-al casei

Timpul liber pe care îl avem ține în mare parte de priorități.

Niciodată nu m-au înspăimântat cărțile groase.

Mi-a plăcut „Război și pace”. Îmi plac cei doi clasici ruși: Dostoievski și Tolstoi. Nu m-aș plictisi niciodată de ei.

Când sunt obosit de viață, mă pun și citesc un roman bun. Mă refugiez adesea în astfel de romane. Cred că au și efect terapeutic.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
Membru activ
Membru activ

Atâta timp cât e o carte bine construită cu o acţiune interesantă şi cu nişte personaje care îţi stârnesc entuziasmul cred ca nu contează cât de lungă e o carte şi o citeşti cu plăcere.

Ţin minte chiar şi sentimentul ăla de tristeţe de la final, chiar dacă a fost lungă cartea simt că mai vreau să continue.

Dar da, trebuie să ai şi timp şi chef pentru o carte cu multe pagini. (4)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Aşa cum sunt, trebuie să fiu căutat în ceea ce scriu. Căci ceea ce scriu este rezultatul exact şi chibzuit a ceea ce gândesc şi văd.
Antoine de Saint-Exupery