Oamenii talentați nu pot rămâne ascunși (regulă)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Lina
Membru activ
Membru activ

Margaret Mitchell a scris doar „Pe aripile vântului”, pe care nici nu voia să o publice, pentru că nu dorea să intre în atenția publicului.
(e)
A publicat-o, însă, ca o provocare și a câștigat și premiul Pulitzer pentru cea mai bună operă de ficțiune, câștigând atenția pe care nu și-o dorea.
(1)
Cred că oamenii talentați nu pot rămâne ascunși, oricât și-ar dori.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Sunt mulţi oameni talentaţi însă la unii le este frică să se afiseze. Le este frică de judecată, poate şi de succes şi de măreţia lor.

Dacă ai un talent normal ar fi să-ţi găseşti curajul şi să-ţi urmezi visele. Cu încredere în sine se ajunge departe.

Cum ar fi fost dacă Eminescu nu s-ar fi făcut remarcat? Nici nu-mi pot închipui aşa ceva... (10)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Mălina
Membru activ
Membru activ

Pe când unii se chinuie teribil pentru câteva realizări, cei talentaţi pot oferi fără mult efort o capodoperă. Oare de ce şi-ar dori acoperirea anonimatului, când recunoaşterea i-ar putea propulsa direct în top?

De frica bârfelor şi a judecăţilor? Vor exista mereu în absolut orice domeniu, de la activitatea preoţilor la experimentele de fizica particulelor, se spune că gura lumii o închide doar mormântul.

De frica celebrităţii? Cele „15 minute de celebritate” trec cât ai clipi.

Ridicaţi-vă şi străluciţi, avem nevoie de talent si geniu!
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Cred ca talentul exista in fiecare dintre noi, intr-o forma sau alta. Aptitudini si abilitati avem cu totii, trebuie doar sa fim incurajati sa le exploatam la maxim, chiar daca e vorba de talent la ... gatit.

Talentul in stare pura, acea forma de talent extraordinara pe care doar la marii artisi, indiferent de domeniu, o gasesti, intr-adevar nu cred ca poate ramane ascunsa. Si asta pentru ca mi se pare ca acest fel de talent se identifica cu sufletul norocosului posesor. Si atunci, indiferent cat de grea ar fi povara acceptarii faptului ca esti deosebit si creatia ta starneste emotie ... talentul iese la iveala si se manifesta, caci posesorul lui nu cred ca poate trai altfel, decat prin exprimarea pasiunii si talentului sau.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Enes
Nou venit

green-arow Talent și celebritate

Cele „15 minute de celebritate” trec cât ai clipi
Mare adevăr ai spus.
15 minute...
Apoi pauză până la următoarea carte și alte 15 minute și tot așa.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Dificultatea literaturii nu este să scrii, ci să scrii ceea ce vrei să spui.
Robert Louis Stevenson