”Vacanță de-o săptămână în Corintul antic” - o carte care merită citită

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Mă fascinează istoria. Mă facinează culturile și societățile care nu mai sunt astăzi printre noi.
(4)
Citim cărți scrise de clasici, dar înțelegem adesea atât de puțin. De ce? Pentru că nu prea știm contextul în care se aflau cei ce le-au scris..

Când spun aceasta mă gândesc și la Sfântul Apostol Pavel, care scrie două epistole unor creștini îndărătnici din Corint. (B)
Corintul care este astăzi nu este nicidecum același cu cel care a fost în vremea Sfântului Apostol.

În ajutorul nostru vine Ben Witherington III cu cartea „O săptămână în Corintul antic”.

Ce face această carte să fie deosebită?

Pe lângă informațiile istorice, această carte se vrea și reușește să fie un roman de dimensiuni relativ obișnuite.

Cu siguranță, dacă o vei căuta și o vei citi, te vei îmbogăți sufletește.
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Simonik
junior
junior

Sfântul Apostol Pavel... scrie două epistole unor creștini îndărătnici
El era și mai îndărătnic.
Dintre toți „sfinții”, lui îi datorăm multe lucruri referitoare la discriminarea femeii în lumea creștină.

Imagine

Datorită lui suntem socotite dintotdeauna mai prejos decât bărbații.

Suntem „murdare” și nu avem voie să intrăm în biserică într-o anumită perioadă a lunii.
Trebuie „să ne temem de bărbat”.
Nu putem fi preotese (că suntem păcătoase, murdare și proaste). (6)

Mulțumim Sfinte Apostol Pavel!
... nu am semnătură ...

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu nu stiu daca putem sa condamnam un sfant pentru prejudecatile vechi de mii de ani. Dar mereu am spus ca suntem datori sa deschidem ochii si sa vedem. Uite-te in alta religie, care si astazi are mari probleme cu femeia si drepturile ei. Ce spui despre musulmani si despre felul in care sunt acolo tratate femeile? Si ce spui despre faptul ca daca acele mame de baieti nu i-ar mai educa in spiritul lui "tu esti cel mai important si aia pe care ti-o iei trebuie sa-ti fie supusa si, nicidecum sa n-o consideri egala si s-o pretuiesti"? Oare n-ar evolua un pic lumea daca am lasa cu totii deoparte prejudecatile si am incepe sa ne incredem unii in altii si sa ne acceptam si respectam reciproc?
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura e un domeniu îngrozitor. E tortură. Oribil.
Scrii și iar scrii, apoi arunci totul la gunoi fiindcă îți dai seama că nu e bun de nimic.
Te-aș sfătui să te oprești acum. N-ai vrea să-ți faci așa ceva.

Philip Roth