Limbajele iubirii - Fiecare iubire are limbajul ei! (Gary Chapman)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Omului, în general, îi place să iubească. De regulă ne plac și romanele de dragoste.
Bine, poate nu chiar așa siropoase.

Noi existăm pentru că doi oameni s-au iubit.
(12)
Iubirea are un anumit limbaj. De fapt, nu unul, ci cinci.

„Cinci limbaje ale iubirii”, de Gary Chapman a ajuns un clasic al cărților despre relații.
Fiindcă suntem diferiți, vorbim diferit, ne comportăm diferit, se prea poate ca limbajul nostru al iubirii să fie diferit față de cel al persoanei iubite.
Gary Chapman te ajută să-ți identifici limbajul tău de iubire, iar mai apoi cum să identifici limbajul de iubire al partenerului tău.

O carte care nu cred c-ar trebui să lipsească din nicio casă.

Ce spuneți? Ați citit Gary Chapman?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Limbajele iubirii - Fiecare iubire are limbajul ei!

Da, am citit ''Cele cinci limbaje ale iubirii'' şi cred că este o carte extraordinară. Pe mine m-a ajutat să înţeleg multe lucruri din relaţiile interumane, unde greşeam, ce puteam să fac ca să-mi îmbunătăţesc relaţiile.
(e)
Suntem obişnuiţi ca oameni să cerem , să cerem şi iar să cerem însă câţi dintre noi sunt cu adevărat atenţi şi la nevoile celuilalt, la nevoile partnerului sau ale prietenilor?

În cazul meu lucrurile din carte se aplică atât în relaţiile cu partenerul cât şi cu prietenii. De exemplu o relaţie de prietenie de 9 ani dintre mine şi prietena mea cea mai bună s-a distrus. De ce? Pentru mine era important timpul petrecut împreună, ieşirile, pentru ea să o ajut cu anumite lucruri.

În momentul în care eu nu am mai primit ce aveam nevoie şi anume să ieşim la o cafea , să ne plimbăm, să râdem, să vorbim...m-am distanţat. Iar în momentul în care ea mi-a cerut să o ajut cu ceva destul de important am ales să-mi pun nevoile mele pe primul plan şi să o refuz. Ea s-a supărat şi de atunci lucrurile dintre noi s-au destrămat.

Revenind la carte, cred că multe persoane nu înţeleg de ce se întâmplă lucrurile rele în relaţiile cu ceilalţi. Vă recomand cu drag această carte pentru o înţelegere mai profundă. Dacă sunteţi deschişi către aşa ceva, cartea vă va fi de un real folos.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Nu am citit „Cinci limbaje ale iubirii” de Gary Chapman, dar îmi plac romanele de acest gen şi le citesc frecvent.
Din descriere pare interesant subiectul, cu toţii iubim dar ne manifestăm sentimentele diferit.
O veche zicală spunea: "dacă cineva nu te iubeşte cum vrei tu, nu înseamnă că nu te iubeşte", la fel şi cu manifestarea iubirii, uneori poate nu ne dăm seama.
(c)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau