A fost necesară reforma lui Martin Luther din sânul Bisericii Catolice?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Anul acesta se împlinesc exact 500 de ani de la reforma lui Martin Luther.
Țara noastră vecină la Nord, Ucraina, chiar a decretat ca anul acesta să fie numit anul reformei.

De ce a fost nevoie de reformă? Nu se putea și fără?

Tim Dowley, în cartea lui, „Atlasul Reformei” ne prezintă contextul istoric din acea perioadă. Este, am putea spune, o carte de istorie. Dacă-ți place istoria, sigur o să-ți placă și această carte.
(5)
Apropo, tu ce spui? A fost necesară reforma lui Martin Luther din sânul Bisericii Catolice?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hodor
de-al casei
de-al casei

Totdeauna este necesară o reformă (nu contează domeniul).

În timp, după secole, clericii devin puturoși și fac abuz de poziția lor în societate.
(B)
Și atunci se ridică cineva plin de curaj și spune:
Băi nene, voi sunteți chiori? Nu vedeți că împăratul este gol?
Astfel de oameni au stofă de formatori de opinie și, devenind martiri, nasc un mit, adepți și așa mai departe.
(f)
Creștinii s-au împărțit în două secte numite catolici și ortodocși. Din acestea au ieșit alte ramuri, și din alea altele și tot așa.

E bine să ai diversitate. Ai de unde alege.

Nu e bine când încep să fie tăiate capete și miroase a carne arsă pe rug. Asta nu.
Arta n-are de a face cu ortografia.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Si eu sunt de acord cu faptul ca din cand in cand, o data la cateva secole sau milenii, o reforma se impune. Nu conteaza neaparat domeniul. N-ai cum sa evoluezi fara schimbare. Daca schimbarea nu ar face parte din noi si din vietile noastre atunci, probabil ca am pierde toata frumusetea jocului de-a viata si de-a evolutia. Ne-am plictisi de noi si de viata caci nu am mai avea nici un motiv de freamat pe interior.

Mici sau mari schimbari facem fiecare in vietile noastre insa, intr-adevar, pentru a da un nou curs lumii si evolutiei sale e nevoie de cineva care sa se ridice si sa schimbe drastic ceva. Asta se intampla rar, se intampla doar datorita unor "altfel" de oameni si atunci, impactul pe care-l lasa in urma faptele lor, e unul ce dainuie sute de ani.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Dificultatea literaturii nu este să scrii, ci să scrii ceea ce vrei să spui.
Robert Louis Stevenson