Ce anume îl face pe Gabriel Garcia Marquez deosebit de scriitorii noștri?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Credeți că e un câștig pentru noi românii faptul că au fost traduse în limba noastră cărți scrise de Gabriel Garcia Marquez?
Dacă nu ești familiar cu acest nume, iată câteva titluri:
„Despre dragoste și alți demoni”,
„Dragostea în vremea holerei”,
„Cronica unei morți anunțate”
și „Douăsprezece povestiri călătoare”.

Nu, nu sunt acestea toate cărțile scrise de el și traduse în limba noastră.

Credeți că e o investiție bună să cumperi ceva scris de Gabriel Garcia Marquez?
Ce ați citit scris de el?
(B)
Ce anume îl face pe omul acesta deosebit de scriitorii noștri?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Este un autor de valoare şi e un beneficiu pentru noi faptul că scrierile sale au fost traduse şi în limba română.

Cartea mea preferată de la acest autor e ''Dragoste în vremea holerei''. Cumva în această carte este analizată dragostea pe care o regăsim în diferite forme: în strânsă legătură cu sentimentul de eternitate, de melancolie, de singurătate.

Cartea se apropie mult de viaţa reală, cu toţii avem temeri peste care trecem mai devreme sau mai tîrziu.

În concluzie, cred că felul în care autorul crează analiza, viziunea sa asupra firului vieţii şi modul în care poveştile din operele sale sunt în strânsă legătură cu realitatea îl fac pe autor deosebit.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

De Garcia Marquez m-am indragostit cu "Despre dragoste si alti demoni". E unul dintre autorii mei preferati si am citit pana si articolele lui, nu doar romanele traduse in limba romana. Din punctul meu de vedere, ar fi fost o pierdere mare sa nu avem romanele lui traduse in limba romana si accesibile astfel cititorilor de la noi.

Autorul asta este absolut spectaculos prin felul in care creeaza ciclul vietii. La el totul este atat de ciclic si atat de rotund, incat te convinge ca nu se poate ca viata sa fie altfel decat este. "Cronica unei morti anuntate" si "Un veac de singuratate" mi se par cele mai relevante din punctul asta de vedere.

Iar limbajul din cartile lui Gabriel Garcia Marquez te lasa ... fara cuvinte. Totul e spus atat de simplu si de concis incat da si mai multa forta povestilor lui.

Daca va indragostiti de el la fel ca mine si incepeti sa ii cititi cartile una dupa alta, o sa mai descoperiti ceva captivant. Atat de mult se leaga o poveste dintr-o carte cu parti de povesti din celelalte carti incat ajungi sa simti ca omul asta si-a scris viata si povestile intr-o suta de feluri care, in final, dau un cerc perfect rotund si inchis, ireversibil, a ceea ce viata lui a fost si nu putea fi altfel.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Mie îmi place mult Gabriel Garcia Marquez, chiar acum câteva luni am terminat o carte scrisă de el: "Un veac de singurătate". Cartea aceasta ne înfăţişează realităţi sociale, spirituale şi politice din ţinutul sud-american şi ne prezintă istoria unei familii şi a oraşului în care locuieşte.
Cred că este genul de scriitor pe care fie îl iubesti, fie îl deteşti.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Oamenii nu merită cărți bune pentru că se mulțumesc cu cele proaste.
Ralph Waldo Emerson