C.S. Lewis - Mare gânditor, mare povestitor

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Cred că sunt puțini oameni care să nu fi auzit de acest mare om al omenirii.

Pe lângă cărțile pe tematică religioasă, creștină - vezi de exemplu, „Creștinismul redus la esență”, „Sfaturile unui diavol bătrân pentru unul tânăr” - omul acesta a scris niște povestiri extraordinare pentru copii.

„Cronicile Narniei”, o serie de cărți cu o poveste fascinantă care pur și simplu n-are cum să nu-ți placă și de care să te plictisești.

(12)
Ai citit C.S. Lewis? Ce părere ai de el?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Cronicile din Narnia ''mi-au făcut cunoştinţă'' cu acest autor :)

Scrierile sale sunt extrem de interesante însă a fost aspru criticat şi chiar acuzat la un moment dat pentru că ar face propagandă religioasă în unele dintre scrierile sale.

Oricum Narnia e o lume magică şi mă bucur că datorită acestui autor ne putem cufunda în ea (4)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu cred ca prin "Narnia" s-a dat start unei adevarate avalanse literare de lumi paralele si povesti fantastice, insa unele captivante si pentru adulti, nu doar pentru copii si cred ca asta e un mare castig pentru noi ca oameni, nu neaparat ca bogatie culturala si intelectuala.

Cred ca povestile fantastice sunt "vacanta" perfecta de cateva ceasuri pe care orice om si-o poate permite, indiferent cat de ocupat ar fi. Cand pui mana pe-o astfel de carte, pleci in vacanta din lumea reala si te deconectezi complet de tot ce iti este familiar si uzual si te oboseste.

Ii admir foarte mult pe acesti autori pentru puterea lor de imaginatie si pentru faptul ca ne-au transmis si noua fantezia lor.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov