Orb, surd, mut dar îndrăgostit (o BRUTĂ?)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Cartea asta-i o adevărată capodoperă, dar mă-ntreb câți ați reușit să o citiți pe nerăsuflate? (12)

Guy de Cars, un scriitor renumit francez, a scris demult această carte, BRUTA.

Imagine

Doamne! Ce carte! Printre primele cărți citite în adolescență. Mult suspans, multă răbdare, poliție, tribunal, dar cel mai important, despre oameni.

O carte care mi-a schimbat modul de a privi orice om, o carte care este definiția proverbului „Haina nu-l face pe om, ci omul pe haină.”

Cum poți numi „brută” un personaj atât de sensibil, atât de încercat și atât de devotat?

Ați citit-o? Încă mai aveți timp. (7)
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Salomeea
Nou venit

Am citit-o. (f)
Mi-e greu să-mi imaginez cum ar fi să nu aud, să nu văd, să nu pot vorbi și totuși să fiu om.

Biata ființă numită „Brută” era închisă într-o închisoare ciudată: propriul trup.
(10)
Mai lipsea doar să nu se poată mișca.

Sunt mulți pacienți în comă (stare vegetativă) care nu pot face altceva decât... să gândească și iar să gândească.

Cred că aș prefera moartea, decât așa ceva.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Cred ca astfel de carti sunt impresionante si foarte educative spiritual, daca pot spune asa, pentru ca trezesc in noi acea putere de a trece peste orice, in momentul in care ne dam seama ca "se poate si mai rau".

Nu stiu de ce, dar m-a dus cu gandul oarecum, la povestea din "Frumoasa si Bestia". Ba stiu de ce, pentru ca sunt absolut fascinata de basmul asta. Desigur, aici e vorba de o poveste mult mai romantata in care personajul "captiv" isi ispaseste pacatele si, ca in orice basm, avem parte de un sfarsit fericit.

Mi-aduce totodata aminte si de "Me before you" - "Inainte sa te cunosc". Atat cartea, scrisa de JoJo Moyes, cat si filmul mi s-au parut superbe.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Nu am citit "Bruta" de Guy de Cars, dar din descriere pare o carte pe care mi-aş dori să o citesc.
Am citit multe cărti pe nerăsuflate, majoritatea cărtilor lui Stephen King au acest efect asupra mea.
Nu îmi pot imagina viaţa unui om orb,surd, mut şi mai mult de atat, nu îmi pot imagina cum ar putea acesta să se îndrăgostească. (8)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire