Anglia, dragoste, război, trădare (”Străina” de Diana Gabaldon)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Sună a nuvelă. Asta și este!

Ideea de a scrie i-a apărut Dianei Gabaldon pentru a exersa scrisul și imaginația.
A scos o capodoperă! O nuvelă care a primit și o ecranizare pe măsură.

Outlander, adică din altă lume, este povestea unei asistente medicale de prin al 2-lea război mondial care ajunge accidental în vremea muschetarilor și regilor englezi câteva sute de ani în urmă prin teleportare printr-un portal necunoscut. (6)

Faptul că ea cunoaște istoria care va urma o poziționează strategic între popoarele războinice.

E superbă! De neratat!
O știți?

Imagine
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Hodor
de-al casei
de-al casei

Da, o știu.
Ca idee este drăguță, deși nu e prima dată când un scriitor bate monedă pe călătoriile în timp.
(d)
Călătoriile în timp sunt la fel (pleci din punctul A în punctul A), însă ceea ce faci acolo diferă de la carte la carte (alte măști, aceeași piesă). (p)

Imagine
Arta n-are de a face cu ortografia.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Nu prea sunt pe aceeasi lungime de unda cu treaba asta, cum ca deja s-au scris o multime de povesti pe tema X, iar la calatoriile in timp se schimba doar personajele si parcursul lor, fapt ce, inteleg din mesajul anterior, ca le-ar rapi din farmec.

Eu sunt genul de cititor, si am mai auzit pe multi altii ca mine, care in momentul in care da peste o carte pe o tema care-i suscita interesul, cauta alte si alte carti in acelasi domeniu. E categoric adevarat, unele sunt mai bune altele mai slabe decat ceea ce ai citit prima data si ti-a starnit interesul pentru domeniul respectiv.

Pe de alta parte, trebuie sa fim constienti ca s-au scris milioane de carti si ca se scrie de foarte mult timp incoace, asa ca o tema absolut noua ... nu cred ca mai exista. :)
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth