Cărțile fără autor. Le citim sau nu?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Poate că uneori am primit spre citire și cărți scrise de anonimi din popor, fără un autor clar, care au mers din vorbă-n vorbă ca bârfa... (1)

Una dintre ele este fundația tuturor cărților citite de mine!
Pelerinul Rus!

Imagine

Este scrisă la persoana I singular, deci ai crede că autorul este și personajul principal.
Se prezintă ca o autobiografie spirituală a unui tăran rus care a trăit la jumătatea secolului XIX.
(8)
Plasarea cronologică se face între anii 1853-1854 în timpul Războiului Crimeii în timpul conducerii țarului Nicolae I.

Voi, dragilor, ați citit cărți fără autor, dar capodopere?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

HaNa_MaRyA
Nou venit

Singura carte cu autor anonim pe care am citit-o se numea , parcă, „Urmărit de Mafie” (ceva de genul).
(e)
Era scrisă de un fost membrul al mafiei siciliene, în prezent „mafiot pocăit” cu identitatea protejată de FBI.
(5)
Omul poveștea de la cap la coadă evoluția și ascensiunea lui în sânul mafiei siciliene și apoi trecerea în America, adoptarea de către Cosa Nostra și , în cele din urmă finalul carierei sale (era pe ce să-și piardă viața într-un atentat organizat chiar de „prietenii prietenilor”).
(p)
E de înțeles de ce cartea a apărut cu autor anonim. Hi, hi!
"Educația este ca erecția. Dacă o ai, se vede." (proverb african)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Trebuie să recunosc, nu am citit nimic de acest fel până acum. Probabil şi datorită faptului că împrumut multe cărţi de la bibliotecă, iar acolo am parte de organizarea clasică, după autor şi titlu.

Uite ceva ce cu siguranţă am să trec pe „to do list” pentru perioada care urmează.

Şi totuşi, cine ar publica o carte, fără să îşi asume şi meritele pentru ea? Ok, înţeleg ideea cu mafiotul care dorea să rămână anonim, dar în rest?
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Aimée
Membru activ
Membru activ

Trebuie să acordăm o șansă oricărei cărți, fie că are autor, fie că nu. Până la urmă, ce importanță are? Cartea tot carte rămâne. Poate vom rămâne plăcut surprinși de o carte fără autor. Poate este mult mai interesntă. Are un farmec aparte prin faptul că autorul rămâne un mister pentru cititor. Palpitant, nu? (8)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire