Ai crescut cu o serie de cărți?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Dacă nu te naști într-o familie puternic influentă cultural, o familie de profesori sau doctori cel mai probabil ești împins cu greu să te apuci de citit, dar când începi să înțelegi..ți se deschid deodată toate orizonturile.

Am copilărit liniștit până când tata m-a împins de la spate să citesc prima carte din seria Harry Potter, scrise de J.K. Rowling. (9)

Imagine

Atât mi-a trebuit, atât i-a trebuit!

Evident că am sfârșit prin a citi fără răsuflare toate cărțile și a ajunge inevitabil să cresc cu toată seria.

Care-i favorita ta? Ai crescut cu o serie de cărți de care nu poți uita?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

HaNa_MaRyA
Nou venit

Dacă spui Alexandre Dumas (tatăl), spui cărțile copilăriei.
(5)
Cine n-a auzit până acum de D'Artagnan, Athos, Porthos și Aramis?

Există cineva? Nu cred. Nu pe acest forum (5)

Imagine
"Educația este ca erecția. Dacă o ai, se vede." (proverb african)

Iulian
Nou venit

Gabi scrie: Am copilărit liniștit până când tata m-a împins de la spate să citesc prima carte...
După aceea liniștea a dispărut
(8)

Seria de cărți a copilăriei mele a fost cam tot ce a scris Rodica Ojog Brașoveanu, din care îmi aduc aminte cu plăcere de „Ciclul Melania Lupu” (bătrâna aceea simpatică și inteligentă care-i ajuta pe oamenii legii să rezolve cazurile).

(p)

Imagine
O tempora, o mores!

Aimée
Membru activ
Membru activ

La fel și eu, am crescut cu seria de cărți Harry Potter. Am primit prima carte de la părinții mei într-o zi de Crăciun. De atunci m-am îndrăgostit de această serie minunată. A fost seria copilăriei mele (h) și mi-a colorat-o și mai mult. Toate cărțile acestei serii sunt foarte bine scrise și captivante. Le-aș mai citi odată.
Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu am inceput cu Povestile nemuritoare. Le mai tineti minte? Am inceput sa citesc inainte sa incep scoala si alegeam intotdeauna povestile cele mai scurte. Apoi, incet, incet, am trecut la cele mai lungi si ... uite-asa s-a incheiat seria.

Pe urma am trecut la ... nu stiu daca e o serie, la povestile cu animale. "Bambi", "Din lumea celor care nu cuvanta", "Fram ursul polar", "Mihail caine de circ" ... sunt povesti atat de inocente si care sadesc emotie in sufletul copiilor.

Apoi, desigur ... Dumas. Muschetarii, Omul cu masca de fier, Laleaua neagra ... cum sa-ti imaginezi adolescenta fara sa te fi pus macar odata in vis in pielea eroilor pentru dreptate sau a printeselor frumoase?!
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Când termini de scris o carte, ai sentimentul că e ca și cum ți-ai duce copilul în curtea din spate și i-ai trage un glonț în cap.
Truman Capote