„Laur” cu lauri (autor Evgheni Vodolazkin)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Evgheni Vodolazkin zice despre romanul său Laur că:
„În descrierea unei păduri într-o primăvară din secolul al XV-lea ... apare o sticlă de plastic. Apare acolo pentru că am vrut să sugerez că nu există timp.
Și asta e ideea esențială a romanului:

există veșnicie, nu timp.”
E un roman cald, încercat, care readuce la viață secolul XV într-o intrigă care-l are personaj principal complex pe un vraci bătrân, nebun, pelerin, călugăr.

Un umor subtil și o sensibilitate cuceritoare.

Imagine

A beneficiat de multiple premii: 2x Bolșaia Kniga, 1xIasnaia Poliana (Lev Tolstoi).
E un roman tradus în peste 20 de țări, deci nu vi-l laud degeaba.

Mie mi-a plăcut atât de mult! (h)
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Nu am citit cartea, recunosc spasita ca nici nu am auzit pana acum de ea, insa dupa cum ai descris-o, parca m-ar tenta.

Pe de-o parte, ideea asta ca "exista vesnicie, nu timp" mi se pare fascinanta din toate punctele de vedere si, desi s-au scris probabil milioane de pagini despre ea, parca tot mai e ceva acolo, care te atrage sa mai cunosti putin din arta de a transforma o clipa in eternitate.

Pe de alta parte, celalalt "Vraci", mi-a placut la nebunie cu tot firul povestii, atat de frumos construita. Si, in general, daca am citit o carte care mi-a placut la nebunie, tind sa mai citesc carti in care ceva, cumva se leaga de romanul anterior lecturat.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

„Laur” de Evgheni Vodolazkin este considerat o capodoperă a literaturii ruse actuale pe bună dreptate.
Pe mine m-a uimit simplitatea şi rafinamentul scrierii, trecerea firească de la real la fantastic şi de la cele sfinte la cele lumeşti.
Cu toate că poate fi considerată şi o scriere religioasă, este scrisă cu un spirit liber şi cu un umor cuceritor, păstrând totuşi profunzimea scrierii.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire