„Laur” cu lauri (autor Evgheni Vodolazkin)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Evgheni Vodolazkin zice despre romanul său Laur că:
„În descrierea unei păduri într-o primăvară din secolul al XV-lea ... apare o sticlă de plastic. Apare acolo pentru că am vrut să sugerez că nu există timp.
Și asta e ideea esențială a romanului:

există veșnicie, nu timp.”
E un roman cald, încercat, care readuce la viață secolul XV într-o intrigă care-l are personaj principal complex pe un vraci bătrân, nebun, pelerin, călugăr.

Un umor subtil și o sensibilitate cuceritoare.

Imagine

A beneficiat de multiple premii: 2x Bolșaia Kniga, 1xIasnaia Poliana (Lev Tolstoi).
E un roman tradus în peste 20 de țări, deci nu vi-l laud degeaba.

Mie mi-a plăcut atât de mult! (h)
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Nu am citit cartea, recunosc spasita ca nici nu am auzit pana acum de ea, insa dupa cum ai descris-o, parca m-ar tenta.

Pe de-o parte, ideea asta ca "exista vesnicie, nu timp" mi se pare fascinanta din toate punctele de vedere si, desi s-au scris probabil milioane de pagini despre ea, parca tot mai e ceva acolo, care te atrage sa mai cunosti putin din arta de a transforma o clipa in eternitate.

Pe de alta parte, celalalt "Vraci", mi-a placut la nebunie cu tot firul povestii, atat de frumos construita. Si, in general, daca am citit o carte care mi-a placut la nebunie, tind sa mai citesc carti in care ceva, cumva se leaga de romanul anterior lecturat.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

„Laur” de Evgheni Vodolazkin este considerat o capodoperă a literaturii ruse actuale pe bună dreptate.
Pe mine m-a uimit simplitatea şi rafinamentul scrierii, trecerea firească de la real la fantastic şi de la cele sfinte la cele lumeşti.
Cu toate că poate fi considerată şi o scriere religioasă, este scrisă cu un spirit liber şi cu un umor cuceritor, păstrând totuşi profunzimea scrierii.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura e un domeniu îngrozitor. E tortură. Oribil.
Scrii și iar scrii, apoi arunci totul la gunoi fiindcă îți dai seama că nu e bun de nimic.
Te-aș sfătui să te oprești acum. N-ai vrea să-ți faci așa ceva.

Philip Roth