Caut un bildungsroman (propuneri)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Meteor Albastru
junior
junior

Un bildungsroman este o scriere în proză, care prezintă procesul de formare a personalității eroului principal sub influența experienței directe.
Cuvântul a fost preluat din germană, în care Bildungsroman înseamnă, literal, „roman de formare”.
(8)
Puteți să-mi recomandați niște cărți serioase despre evoluția unui personaj și drumul lui în viață?
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Hodor
de-al casei
de-al casei

Cartea „Martin Eden” scrisă de marele Jack London este propunerea mea.
Prezintă evoluția unui om de rând (un marinar) de la stadiul de semianalfabet la poziția socială de om cult și scriitor.
(1)
Arată lupta lui cu prejudecățile oamenilor și calea lui de învingător încăpățânat.
(De fapt, Jack London se descrie pe sine în cartea aceea.)
Arta n-are de a face cu ortografia.

Mălina
junior
junior

Mi-ar place să citesc o carte despre o persoană care se naște în sărăcie și are multă voință ca să răzbată, să o scoată la capăt și să câștige succesul (într-un domeniu, nu neapărat afaceri).
Aș cumpăra cartea aia :)
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Emilian
de-al casei
de-al casei

Atunci cumpăr-o :)
Se numește „Iluzii pierdute” și e scrisă de Honore de Balzac acum 100 de ani.
.

Lina
de-al casei
de-al casei

Henry Fielding a scris „Tom Jones, istoria unui copil găsit”.
După cum îți poți da seama, copilul, care crește crezând că este un bastard, devine un tânăr excepțional, sub îndrumarea părinților adoptivi.

Un alt exemplu de bildungsroman ar fi „Să nu mă părăsești” de Kazuo Ishiguro. Atenție! Cartea aceasta este despre oamenii crescuți cu scopul de a dona organele și este o temă foarte greu de digerat (10)
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Marile Speranțe de Charles Dickens este un astfel de roman. Pip, personajul principal pleacă să acumuleze avere mânat de dragostea lui pentru Estella.

Pip este orfan, nu are rude care să îl ajute. Cunoaște tot felul de personaje, trece prin tot felul de întâmplări și se descoperă pe sine încetul cu încetul.

Este un roman superb despre viața din noroioasa Londră a celor care pleacă fără nimic în viață. Iar povestea de dragoste este absolut superbă.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire