Vă plac cărțile cu vampiri?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Devenită o adevărată modă sau obsesie, literatura cu vampiri, licantropi și vârcolaci a cucerit toate continentele (mai puțin Antarctica).
Cărțile cu băutorii de sânge care trăiesc veșnic și scot nasul în lume doar după apusul soarelui, au un public aparte.
Faceți parte și voi din acest public?
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Deus ex Machina
de-al casei
de-al casei

Am văzut o grămadă de filme cu vampiri, dar nu am dat banii mei pe cărți de acest gen.
Unii sunt însă nebuni după ele, știu :)
Motto: Scriți, bâieți, numa' scriți!

Emilian
de-al casei
de-al casei

Viața este prea scurtă ca să citești despre indivizi care sug sânge după miezul nopții.
Eu zic „pas”.

ursulescu83
junior
junior

Filmul „Interviu cu un vampir” a fost interesant. Cartea care a stat la baza lui tot interesantă a fost. Am citit-o pe nerăsuflate. (11)
Despre „Amurg” ... nu știu ce să zic. E așa și așa.

Recomand Interviu cu un vampir
Semnătura mea? kakashkhsieieytijfhsfgdjfgdjfg :)

Ku de Toate
junior
junior

Poți scrie despre absolut orice. Atât timp cât o faci cu stil, e OK.

Super
MODERATOR
MODERATOR

Atât timp cât o faci cu stil, e OK.
Stilul este acel ceva care-ți „gâdilă urechile într-un mod plăcut”, vorba lui Caragiale (Un pedagog de școală nouă).
Dacă ești un scriitor tare, poți scrie chiar și despre monologul unei pietre negre uitată pe o margine de bordură văruită alb și tot poți încânta cititorul.
=== Vrei să citești Ghidul de utilizare al Forumului ? ===

eu_Tania
junior
junior

Cărțile cu băutorii de sânge care trăiesc veșnic și scot nasul în lume doar după apusul soarelui, au un public aparte.
Dacă e un vampir sexy, ce contează că suge sânge? E ceva secundar.
Important e să aibă personalitate (12)

Lina
Membru activ
Membru activ

Nu am citit nicio carte cu vampiri până acum, pentru că niciuna nu s-a remarcat atât de tare încât să vreau asta, însă un prieten mi-a recomandat „Salem's lot”, de Stephen King și se află pe lista mea.

Nu se poate să trec prin viață fără să citesc o carte cu vampiri, nu-i așa? Este o idee mult prea interesantă și am vazut niște filme destul de bune despre aceste creaturi mistice, care deși omoară alți oameni, fiecare din noi a vrut să fie unul din ei în copilărie (4) (d)
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Ador cărțile cu vampiri. De fapt tot ce este fantezi urbană este pe lista de citit.

Am savurat fiecare sugător de sânge de la seria Amurg până la Salem's Lot.

Sinceră să fiu am cunoscut genul prin facultate, atunci când era în vogă și de atunci ocazional mai citesc câte o carte cu vampiri când sunt în pană de cărți.

Nu sunt foarte sigură ce mă atrage la ele, dar am citit atât de multe încât revin la acest tip de supranatural. Pentru mine este o formă de escapism.

Într-adevăr sunt oameni care susțin că fantezia urbană nu este literatură, însă nu sunt de acord. Poți citi orice îți place, pentru că chiar dacă nu înveți cine știe ce din aceste cărți, măcar te poți delecta cu niște personaje de multe ori haioase.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Ku de Toate scrie: Poți scrie despre absolut orice. Atât timp cât o faci cu stil, e OK.
Scuză-mă, dar împins de imaginația mea și de îndrăzneala virtuală pe care o am, nu pot să nu te provoc să scrii cu stil despre un moment cumplit de indigestie.

Nu-ți pare că e o absurditate ce ai scris?
Totuși, sunt curios dac-ar accepta cineva o astfel de provocare și mai ales de rezultatul final.
Ia să vedem. :)
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham