Cărți scrise la persoana întâi? Persoana a treia?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

aLeX scrie: Cum eu citesc literatură rusă mai mult (Dostoyevsky), cred că e normal să prefer un narator obiectiv. Nu înseamnă că dacă naratorul nu este subiectiv, nu mă pot pune in pielea personajelor. Ba din contră!
Să-mi fie cu iertare, dar se vede că citești literatură rusă mai mult.
Mă întreb dacă numele celui pe care l-ai menționat l-ai scris din amintiri sau de pe o copertă a unei cărți pe care o citești.

Un mare fotbalist de-al nostru a fost întrebat cu ani în urmă dacă îi place să citească și a răspuns afirmativ. Apoi a fost întrebat care-i autorul preferat și a spus că Ion Creangă. Fiind rugat să menționeze o operă de-a lui Creangă a spus că „Luceafărul” e preferatul lui. Profund. Cu adevărat profund.

Simplul fapt că i-ai greșit numele autorului rus mă face să mă întreb dacă îl și citești. Sper totuși să mă înșel și să fie o pură greșeală.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Prefer să citesc o carte scrisă la persoana întâi deoarece mă identific în rolul personajului. Astfel urmăresc mai ușor acțiunea și sunt prinsă în poveste. Urmăresc detaliile cu o mult mai mare atenție iar acțiunea îmi rămâne întipărită mult mai ușor în minte.
Cărțile la parsoana a treia în schimb, te fac să privești lucrurile din perspectiva altora. Nu mă prea identific cu personajele în cărțile ce conțin mai multe. (11)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Oamenii nu merită cărți bune pentru că se mulțumesc cu cele proaste.
Ralph Waldo Emerson