Vă plac romanele siropoase?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Lina
Membru activ
Membru activ

Am citit două cărți siropoase în adolescență și nu regret nicio clipă. Acestea sunt „Invitație la vals” și „Scrisoare de dragoste” de Mihail Drumeș. Le-am devorat într-o perioadă în care nu știam multe despre iubire. Ambele sunt socante, cumva și psihologice, nu doar de dragoste. Aproape că le-aș reciti!
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Lina scrie: „Invitație la vals” și „Scrisoare de dragoste” de Mihail Drumeș
Era vorba de cărți siropoase, Lina. (11) Tu ai dat ca exemplu două minunate povești de dragoste.
Mihail Drumeș și Sandra Brown? Ha, ha ! Nu amesteca „borcanele”.

(1)

Imagine

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Știu că Făt Frumos nu va veni pe cal alb să mă salveze dintr-o situație periculoasă. În realitate a venit cu o Dacie, iar atunci când am o problemă mă descurc.

Însă după o zi lungă, agasantă, un roman siropos, plin de dramă ma va ajuta să mă destind.

Nu este genul meu literar preferat, dar din când în când un roman de dragoste este pentru mine modalitatea perfectă de a mă relaxa.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
Membru activ
Membru activ

Ramona B. scrie:
Lina scrie: „Invitație la vals” și „Scrisoare de dragoste” de Mihail Drumeș
Era vorba de cărți siropoase, Lina. (11) Tu ai dat ca exemplu două minunate povești de dragoste.

(1)

Imagine
Pentru mine acelea au fost niște cărți siropoase. Nu am citit Sandra Brown, pentru a face o comparație, dar asta înțeleg eu prin roman siropos: iubire, suferință, dramă, fericire, euforie. Bineînțeles, cuvântul „siropos” are o conotație pozitivă pentru mine.

Oricum, bine de știut că acestea nu sunt considerate „siropoase” în viziunea lumii. O să citesc niște Sandra Brown, pentru o comparație! (1)
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Lina
Membru activ
Membru activ

Ramona B. scrie: Era vorba de cărți siropoase, Lina. (11) Tu ai dat ca exemplu două minunate povești de dragoste.
(1)
Pentru mine acelea au fost niște cărți siropoase. Nu am citit Sandra Brown, pentru a face o comparație, dar asta înțeleg eu prin roman siropos: iubire, suferință, dramă, fericire, euforie.
Bineînțeles, cuvântul „siropos” are o conotație pozitivă pentru mine.

Oricum, bine de știut că acestea nu sunt considerate „siropoase” în viziunea lumii. O să citesc niște Sandra Brown, pentru o comparație! (1)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

LaUra scrie: Mie îmi plac. Le ador!
Nimic mai relaxant decât o seară liniștită, un pahar de pepsi diet și o carte de dragoste cu siropel.
Face bine la nervi obosiți, înainte de culcare (3)

Imagine
Numai bine pentru Pepsi fără zahăr e cartea siropoasă. E de apreciat să se caută un echilibru.
Totuși, nu cred că ajută cu nimic.

Citind doar astfel de romane o să ajungi să-ți compari relația cu partenerul de viață prin prisma lucrurilor pe care le-ai citit și pe care le ai în minte.
Adesea, în romanele siropoase, standardele morale ale personajelor lasă de dorit. Nu știu cât de mult le-aș recomanda.

Mare grijă! Luate în doze mari afectează sănătatea!
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Nu în mod special, însă câteodată mai simt nevoia să citesc ceva mai siropos, asta așa pentru mine, eventual pentru a visa mai frumos noaptea. Unele scrieri mă prind, însă altele sunt puțin cam prea exagerate pentru gustul meu. Oricum, întotdeauna aș prefera un roman Sci-Fi , Horror ,Polițist sau Thriler în locul unui roman siropos. :))
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Fără literatură viața este un infern.
Charles Bukowski