Top scriitori străini (propuneri)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

LaUra
junior
junior

Paulo Coelho (preferatul meu) este un scriitor brazilian.
Cărțile lui au fost traduse în 67 de limbi.
Publicate în peste 150 de țări.
Deși este un autor contemporan, operele lui se socot clasice.
Este un scriitor dramatic, dar și psihologic.
(8)
Dintre cărțile lui, preferata mea a fost și rămâne „Alchimistul” (o carte superb de bine scrisă).
Imagine

eu_vara_nu_dorm
mă chinuie talentul
mă chinuie talentul

Feodor Mihailovici Dostoievski
Un titan al literaturii universale. Nimeni nu a reușit până în prezent să-l egaleze.
Preferata mea (din opera lui grandioasă) este...
Frații Karamazov.
Imagine
Vorbește Ion că și el e om.

maria
de-al casei
de-al casei

William Shakespeare? E autor străin. E bun așa?
Sau vorbim doar despre scriitorii contemporani?
(1)
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

eu_Tania
junior
junior

Stephen King
Un titan al literaturii internaționale în materie de cărți de ficțiune (3) încrengătura „acțiune”, subramura „horror”.
Dar nu scrie doar cărți din astea care-ți dau fiori. Am citit cu plăcere și sfaturile despre scris pe care le dă în carta sa „Despre Scris”, nume tradus pe piața noastra ca „Misterul Regelui” de niște neinspirați.

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

Pentru un anume utilizator de mai sus: ai votul meu pentru Dostoyevski!

Scriitorii ruși în general sunt bestiali, dar, după cum ai spus și tu, nimeni nu a reușit să-l egaleze pe acesta. Mai am puțin și termin și eu primul volum din Frații Karamazov. În schimb, am citit ambele volume din Crimă și pedeapsă și de atunci îl iubesc pe Dostoyevsky. Plănuiesc să citesc cât mai multe cărți scrise de el în viitorul apropiat.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Eu îl propun pe Charles Dickens care a reușit să șlefuiască diamante din noroioasa și întunecata Anglie a anilor 1800.

Marile speranțe este cartea mea preferată, așa că nu am să bat apa în piuă cu ea. Dar sunt singură că mi-a influențat alegerea.

Dickens a reușit, pentru mine cel puțin, să facă sărăcia glamoroasă.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
Membru activ
Membru activ

J.R.R Tolkien nu a scris cărți, ci a făcut magie cu „Hobitul” și cu „Stăpânul inelelor”.

Oscar Wilde, pentru că m-a impresionat „Portretul lui Dorian Gray”.

Fyodor Dostoevsky, pentru temele abordate.

Honore de Balzac, pentru că mă amuză și pentru că îmi place felul său de a vedea viața.

Emily Bronte, pentru că mi-a plăcut la nebunie „La răscruce de vânturi”.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Lionel Shriver
Autoarea pe numele ei adevărat Margaret Ann Shriver este scriitoare si jurnalist. La 15 ani decide să-și schimbe numele, preferând unul bărbătesc, acela de Lionel, pentru că așa cum mărturisește, este convinsă că un bărbat are o viață mai ușoară decât o femeie.
În prezent locuiește în Londra, însă tot timpul a fost în căutarea a ceva nou, de aceea a locuit și în New York, Nairobi, Bangkok, Belfast.
A scris opere precum Trebuie să vorbim despre Kevin , The Female of the Species , A Perfectly Good Family.
Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

eu_vara_nu_dorm scrie: Feodor Mihailovici Dostoievski
Un titan al literaturii universale. Nimeni nu a reușit până în prezent să-l egaleze.
Preferata mea (din opera lui grandioasă) este...
Frații Karamazov.
Imagine
Nu neg valoarea lui Dostoievski. E un om care a avut ordine în gânduri, în idei, care știa despre ce vorbește (mă rog, scrie).

Însă văd un mare minus la Dostoievski, lucru care mă făcea să-i citesc cu greu cărțile: clasicele fraze interminabile.

Făcea el ce făcea, și începea câte o frază pe care numai nu mai reușea s-o termine. Dacă te face să citești mai multe fraze de mai multe ori, atunci înseamnă că nu-i ceva prea eficient. Și dacă și traducătorul s-a pierdut în interminabila frază, atunci chiar că te-a pierdut cu totul.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura e un domeniu îngrozitor. E tortură. Oribil.
Scrii și iar scrii, apoi arunci totul la gunoi fiindcă îți dai seama că nu e bun de nimic.
Te-aș sfătui să te oprești acum. N-ai vrea să-ți faci așa ceva.

Philip Roth