Recenzii scurte de carte? Sau mai lungi?

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Teo Dora
de-al casei
de-al casei

Cum preferați?
Mie, o recenzie kilometrică și cu multe detalii îmi cam taie cheful de a mai cumpăra cartea.
(3)
Prefer o opinie de maxim 500-700 de cuvinte care să dezvăluie doar unele lucruri și să te facă să vrei mai mult. Să incite. Cred că acesta este scopul unei recenzii bine făcute.

Dacă-mi povestești cartea... m-ai pierdut.
În omul frumos e frumoasă şi toamna.

Punct și Virgulă
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

Da. O recenzie trebuie să nu-ți arate tot. Exact ca o femeie :))
Uite un exemplu de recenzie bine făcută aici:
Poftă de ciocolată – Care Santos
Omul care nu citește cărți e un om trist și are o viață tristă.

Super
MODERATOR
MODERATOR

Depinde și de carte, nu?
Dacă e o recenzie la capodopera „Război și pace”, nu cred că se va limita la cinci sute de cuvinte.
(8)
=== Vrei să citești Ghidul de utilizare al Forumului ? ===

Emilian
de-al casei
de-al casei

Prefer o opinie de maxim 500-700 de cuvinte
Și eu la fel. Poți scrie chiar și despre „Război și pace” în 500-700 de cuvinte.
Nu e nevoie să povestești toată acțiunea. Nu asta înseamnă recenzie.
(1)

Flori K
Nou venit

Punct și Virgulă scrie: Da. O recenzie trebuie să nu-ți arate tot. Exact ca o femeie
Îmi place cum gândești.
Recenzii scurte și rochii scurte. Asta e salvarea!
Legea nu interzice nimănui să fie imbecil. (Grigore Moisil)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Sunt cărți despre care nu poți să scrii mai mult de 200 de cuvinte și sunt cărți despre care în 700 de cuvinte nu reușești să spui mai nimic.

Personal, îmi plac recenziile mai lungi care vorbesc despre experința cititorului. Nu mă interesează ce scrie pe goodreads sau wikipedia. Astea le pot vedea în altă parte. Dar deoarece citesc pentru experiență asta mă interesează.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
Membru activ
Membru activ

Recenziile mai lungi.

Mă enervează la culme o recenzie scurtă, care nu mă lămurește despre vibe-ul cărții și despre tema sa.
Nu mă deranjează să aflu unele detalii, atâta timp cât nu-mi strică finalul sau nu oferă informații cheie.

Apreciez o recenzie lungă atunci când intenționez să și cumpăr cartea. Iar cum cărțile sunt scumpe, vreau să știu că o să merite fiecare bănuț.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Nu am răbdare să citesc recenzii lungi aşa că rămân la o recenzie scurtă şi la obiect.

Cred că şi dacă alegi să scrii o recenzie scurtă poţi însuma ce e mai important legat de subiect şi poţi chiar să o faci atractivă pentru cititori.

De multe ori am observat că recenziile lungi conţin multe informaţii care nu îmi sunt atât de necesare, parcă e mai mult o dezbatere filosofică acolo. (c)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Teo Dora scrie: Dacă-mi povestești cartea... m-ai pierdut.
Depinde. Depinde dacă ești elev sau nu. Dacă ești elev și ai primit o temă să faci rezumatul unei cărți pe care n-ai citit-o, și dai de o recenzie mai lungă, recenzie care-ți face și rezumatul cărții, atunci ai dat de aur.

Dacă povestești cartea, poate că pe unii îi pierzi, dar poate că pe unii îi câștigi (și nu mă refer la elevul menționat mai sus!).
Poate că stârnești curiozitatea celui căruia îi spui și o să înceapă și el să citească.

Pe de altă parte, auzit-am deunăzi o întâmplare despre un profesor de matematică din SUA care a găsit soluția prin care îi făcea pe studenții lui să fie atenți la orele lui. Majoritatea studenților lui erau fani filmului „Game of Thrones”, însă profesorul citise toate cărțile. Când aceștia nu erau atenți la ore și făceau gălăgie, acesta începea să fie le povestească cine urma să moară și ce urma să se întâmple în minunatul lor film.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham