O carte care m-a făcut să plâng (propuneri)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Punct și Virgulă
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

Asta sigur o să vă stoarcă o lacrimă. Spre finalul cărții, e imposibil să te abții.

Adio arme de Ernest Hemingway
Imagine
Ernest Hemingway scrie:”Când oamenii înfruntă cu atâta curaj lumea, ca să-i frângă, lumea trebuie să-i omoare, şi, fireşte, îi omoară.
Lumea frânge pe fiecare şi după aceea la mulţi locul în care au fost frânţi se-ntăreşte. Dar pe cei care nu se lasă frânţi îi omoară. Îi omoară fără deosebire şi pe cei foarte buni, şi pe cei foarte blânzi şi pe cei foarte viteji.
Şi dacă nu te numeri printre aceştia, poţi să fii sigur că te va omorî şi pe tine, numai că nu e nicio grabă anume.”
Omul care nu citește cărți e un om trist și are o viață tristă.

Super
MODERATOR
MODERATOR

In 1942, intr-o manastire din Columbia, sunt scoase la lumina ramasitele lumesti ale unei adolescente, Sierva Maria de Todos Los Angeles. Splendida ei podoaba capilara masoara douazeci si doi de metri lungime... Sa fie oare aceasta descoperire...
Despre dragoste și alți demoni de Gabriel García Márquez

Imagine
=== Vrei să citești Ghidul de utilizare al Forumului ? ===

maria
de-al casei
de-al casei

„Adio Arme” este o carte lacrimogenă numai spre sfârșitul ei.
În prima parte, e o frumoasă poveste de dragoste cu suișuri și coborâșuri, dar nu plângi.
Moartea eroinei în ultimele pagini ale cărții este însă o lovitură pentru cititor (vrei, nu vrei, te atașezi de ea pentru că are o personalitate puternică).
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

Lina
de-al casei
de-al casei

Dacă vreți să plângeți, citiți „Desert Flower: The Extraordinary Journey of a Desert Nomad”, scrisă de Waris Dirie. Este o carte autobiografică a unei fetițe din Somalia care ajunge model. A avut o viață foarte grea și a adus în discuție mutilarea organelor genitale feminine, care are loc la o vârstă fragedă și chinurile prin care trec femeile din acea parte a lumii, dominate de bărbați. E foarte interesantă, dar tristă.
.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

O carte care m-a facut să plâng în hohote este „Sub aceeași stea” de John Green. Este despre o poveste de dragoe
Autorul tratează această boală cruntă cu un realism tăios și deși optimista din mine a sperat până a fost prea tărziu că se va întâmpla altceva, inevitabilul s-a produs și am simțit că am pierdut pe cineva drag.

Da, este un roman siropos. Și știam că o să plâng, dată fiind tema centrală. Dar nu am crezut că va fi atât de tragică și realistă.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

aLeX
de-al casei
de-al casei

Eu am plâns la finalul cărții Jurnalul Annei Frank de Anne Frank. Autoarea chiar a reușit să mă transpună în lumea aceea, m-a făcut să simt măcar o fărâmă din cum se simțea ea, zi de zi, timp de câțiva ani. Este groaznic sfârșitul pe care ea și familia ei l-a avut (în afară de tatăl ei, care a supraviețuit). Deși, cum am mai spus și în altă postare, sunt un om mai rece, nu m-am putut abține să nu vărs câteva lacrimi la finalul cărții.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Am învățat să nu golesc niciodată fântâna care-mi alimentează scrisul, că trebuie să mă opresc de fiecare dată când mai rămâne ceva, undeva, în adâncul ei; să las izvoarele să-l umple din nou pe timpul nopții.
Prima schiță e mereu o porcărie.

Ernest Hemingway