„Bătrănul și marea” de Hemingway (opinii)

Forum despre autorii străini și cărțile lor.
Apariții autori străini. Recenzii de carți traduse.

Scrie un răspuns

Ku de Toate
junior
junior

Nu mă apuc să povestesc cartea.
Dacă n-ai citit încă „Bătrănul și marea” de Ernest Hemingway, trebuie să știi că niciodată nu e prea târziu să te delectezi cu o lectură de mare valoare. E o lecție de viață!

Imagine

Am recitit-o acum câteva zile. (4) Mare diferență față de vremea când am citit cartea prima oară, în urmă cu aproape zece ani. Nu cartea s-a schimbat. Eu sunt cel diferit.
... omul nu e făcut să fie înfrânt, declamă el. Un om poate fi distrus, dar nu înfrânt.
Învățămintele și opiniile mele din acestă carte:

- stăruința învinge orice (un bătrân slab echipat iese pe mare și prinde un pește de aproape o tonă);
- există în viața asta lucruri pe care nu le poți schimba (sângele peștelui atrage rechinii care vin și distrug munca bătrânului);
- bătrânețea înseamnă singurătate și trebuie să accepți asta cu înțelepciune și stoicism (personajul principal e singur, dar nu neajutorat).

Voi ați citit această carte? >>> Bătrânul și marea

al 31-lea
junior
junior

Cum să fi ratat cartea asta? Glumești?
Premiul Pulitzer în 1953. Apoi Premiul Nobel pentru literatură.
Juriul Nobel în 1954 scrie:... pentru măreția artei narative, foarte recent demonstrată în „Bătrânul şi marea” şi pentru influenţa pe care a exercitat-o asupra stilului contemporan.
Două zile si două nopți durează lupta îndârjită dintre om si pește. Și ce pește.

Dar, mai ales, ce om! (2)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Dar, mai ales, ce om!
Unul mai tânăr ar fi renunțat? Adică... e o luptă de două zile. Părea pierdută inițial.
Asta a vrut să ne sugereze Hemingway? Că bătrânii sunt dârzi? :))
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Meteor Albastru
junior
junior

Bătrânii sunt dârzi pentru că știu că n-au altă șansă. Pot fi ei și încăpățânați și „încuiați”, conservatori ș.a.m.d. (11)
Hemingway nu era nici el prea tinerel când a scris cartea. E ultima pe care a scris-o. După aceea a început declinul lui mental, apoi și-a pus țeava puștii în gură și și-a zburat creierii.
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

eu_Tania
junior
junior

Cartea este superbă. Absolut superbă.
(12)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth