E OK să-ți omori personajele?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

rătăcit
junior
junior

Faptul că un scriitor își ucide până la ultima filă 99% din personaje denotă sadism sau ce? De ce-și omoară proprii copii?
(8)
George R. R. Martin, un exemplu arhicunoscut, dă cu securea în stânga și-n dreapta în epopeea lui, Urzeala Tronurilor.

Imagine

De ce își omoară unii scriitori aproape toate personajele?
Ce mică-i lumea! (Gulliver în Țara Piticilor)

Etno Bot Anik
Nou venit

Eu zic că da. (1) Cel puțin pe cele negative.
E drăguț să mai vezi din când în când și câte un personaj malefic mușcând țărâna (face bine la psihic).
(3)

Alin R. Pascu
Nou venit

N-o să-mi bat capul acum să-ți dau exemple, dar cred că sunt un milion de cărți în care mai mor și personaje pozitive.
Bine, moartea lor trebuie să fie totuși justificată.
Faptul că un scriitor își ucide personajele denotă sadism?
Nu cred că omorârea propriilor personaje înseamnă sadism. Sari prea repede la concluzii.
Acțiunea cere ieșirea din scenă a unui personaj, nu scriitorul. (2)

aLeX
Membru activ
Membru activ

În Urzeala Tronurilor, toată cartea întâi îl iubești pe (atenție, dacă n-ați citit incă seria, nu citiți mai departe) Ned Stark, ca la final să afli că este omorât!

Ce-i mai place autorului, George, să se joace cu mințile cititorilor. E ca un „carusel de emoții” tot ce face el, e așa neprevăzut. Într-o pagină personajul trăiește, iar în cealaltă, din senin, neanunțat, este ucis dintr-odată.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Lina
Membru activ
Membru activ

Ganditi-vă la toate cărțile care se focusează pe un singur personaj, două, maxim trei. Nu spun că este un lucru rău. Este chiar interesant.

R.R. Martin, însă, introduce cititorului mult mai multe personaje și poți observa mai multe tipologii.

Nu în ultimul rând, într-o lume în care lupta pentru teritorii este tema principală, este realist și justificat ca personajele să moară, iar cele puternice să trăiască mai mult.

Cred că este ok sa-ți omori personajele, dacă și-au atins potențialul maxim, din pespectiva scriitorului, ca să nu mai menționez faptul că îl poți reînvia în altă carte, dacă dorești.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Eu consider că un personaj are o menire într-o carte. Dacă citești un roman scurt și îți omori personajul principal și după aia nu mai dezvolți pe nimeni suficient ca să îi ia locul, atunci poate greșești.

Dar romanele lungi care se întind pe mai multe cărți, mai multe ere, sau dinastii permit omorârea personajelor.
(B)
Într-adevăr poate fi sadic pentru cei care se atașează de acel personaj.
Dar dacă există altele care să îi ia locul, nu văd unde e problema.
(3)
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Gabi
de-al casei
de-al casei

Etno Bot Anik scrie: E drăguț să mai vezi din când în când și câte un personaj malefic mușcând țărâna (face bine la psihic).
De acord cu tine. E reconfortant să vezi că, măcar în literatură, binele învinge răul.

Imagine
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

E OK atâta timp cît la finalul operei nu te trezeşti că autorul i-a omorât pe toţi.

Uneori după ce moare personajul principal şi îţi mai rămâne jumătate de carte de citit parcă îţi e destul de greu să continui lectura cu acelaşi entuziasm.

Încă un lucru important ar fi să le scoţi din peisaj la momentul potrivit, nici mai devreme şi nici mai târziu. Orium e trist când din operă îţi dispar personajele preferate (10)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov