Câte personaje principale (maxim) poate avea un roman?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Eveline
junior
junior

Mai mult de două personaje principale „diluează” acțiunea cărții?
Personajele secundare pot fi nenumărate, dar cele principale? (8)
Maxim două?

ursulescu83
junior
junior

Eveline scrie: Mai mult de două personaje principale „diluează” acțiunea cărții?
Pot să fie și patru sau cinci. (8)
Eu nu cred că va rezulta o DILUARE, ci o condimentare (dacă autorul își cunoaște meseria).
Semnătura mea? kakashkhsieieytijfhsfgdjfgdjfg :)

=părerolog=
junior
junior

Wikipedia scrie:Protagonistul (din greacă πρωταγωνιστής, protagonistes - „actor principal”) este personajul central al unei opere literare, teatrale, cinematografice sau muzicale.

El este personajul care produce cea mai puternică afinitate cu audienţa sa, fie cititori, ascultatori, sau (tele)spectatori.
Protagonistul este implicat în conflict din cauza antagonistului (pe care îl învinge aproape întotdeauna).
Deci personajul principal e unul singur. Restul personajelor sunt secundare sau episodice.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Nu stiu daca personajul principal trebuie sa fie neaparat unul singur. Sunt nenumarate carti in care avem de-a face cu mai multe personaje principale.

Va aduceti aminte de "Ciresarii"? Acolo e clar ca personajele principale sunt mai multe. E adevarat, de la un volum la altul, se schimba oarecum importanta fiecarui membru al grupului, dar eu cand ma gandesc la "Ciresarii", ma gandesc la ei toti, ca la un grupa complex, frumos, care a dat nastere povestii pe de-a-ntregul.

Si am fix acelasi sentiment si cand ma gandesc la "La Medeleni", spre exemplu.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Iulian
Nou venit

Dacă e un roman de dragoste, ar face bine să fie două personaje principale. Altfel ar fi trist (8)
Dacă e un roman povestit la persoana întâi, probabil că un singur personaj principal e inerent.
O tempora, o mores!

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Când termini de scris o carte, ai sentimentul că e ca și cum ți-ai duce copilul în curtea din spate și i-ai trage un glonț în cap.
Truman Capote