Proza scurtă NU se vinde!?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Tata Răniților
junior
junior

Ba da, eu observ că da!
Poate nu în librării, dar cu siguranță pe magazinele online și în format digital.
(8)
Dacă nu mă credeți, mergeți și verificați pe Amazon (sunt și cărți „romantice” de 120 de pagini sau chiar mai puține).

Cred că socoteala autorului e ceva de genul:
Decât să scriu într-un an o carte de 800 de pagini care să se vândă cu zece dolari bucata,
mai bine scriu opt cărți de 100 de pagini fiecare și le vând cu trei dolari bucata.
(1)
În prima variantă 1 carte = 10 dolari
În a doua variantă 8 cărți = 24 dolari.

La fel ca și la vânzarea costumelor de lux vis a vis de costumele de duzină.
Banii ies din ultimele.
.

aer_de_vânzare
Nou venit

... mergeți și verificați pe Amazon (sunt și cărți „romantice” de 120 de pagini sau chiar mai puține).
Și probabil au publicul lor foarte clar.
(1)
Pot să scriu și eu „cărți” de 20-30 de pagini și să le vând cu 0,99 de dolari bucata pe Amazon?
(8)
Aș putea „produce” câte una pe zi.

Mălina
Membru activ
Membru activ

Nu cred că poți, măi, dragă (12)
Pe Amazon apar anual cel puțin 500.000 de titluri noi. Asta înseamnă că vei avea o concurență acerbă, mai bine zis zdrobitoare.
(3)
Proza scurtă se poate vinde și în Romania, tot în format digital pe elefant punct ro sau alte magazine online de cărți (concurența este mai mică, dar ca să vinzi acolo, trebuie să fii persoană juridică , adică editură în cazul de față).
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Eu cred că proza scurtă prinde mai bine la public decât romanele. Sper exemplu, cea mai vândută carte a lui Cărtărescu „De ce iubim femeile” este o compilație de povestiri scurte cu aceeași temă.
(4)
Proza scurtă se vinde chiar foarte bine dacă poți să o legi de ceva. Autorii care scriu serii, dezvoltă personaje secundare în nuvele.

Cei care scriu comedie tot pe povestiri scurte se bazează.

Proza scurtă se citește și se cumpără în lume. Iar în România se cumpără proporțional cu piața de carte, spre deloc. (6)
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau