Pseudonimul scriitorului (avantaje și dezavantaje)

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

eu_Tania
junior
junior

Mulți din cei care se apucă de scris/publicat o carte, aleg să publice sub pseudonim.
La prima vedere, scapă de atenția îndreptată de cititori asupra persoanei lor, dar păstrează atenția lor față de (capod)opera lor.
Ce cred despre folosirea de pseudonime în lumea literară?

AVANTAJE
1. Ai impresia că ești anonim și poți scrie cu mai multă sinceritate.
2. Scapi de atenția nedorită (nu toți apreciază să fie recunoscuți în public).
3. Poți scrie chiar și despre cunoștințe sau chestii din viața ta (sub protecția anonimatului).
(1)
DEZAVANTAJE
1. Dacă vrei să-ți schimbi pseudonimul, o iei de la zero. Nu mai ai un trecut, o carte de vizită, un nume care să vândă noile titluri vechilor cititori (fani).
2. Dacă vrei să-ți păstrezi anonimatul, adio marketing (lansări de carte, promovare pe internet, întâlniri cu cititorii și altele).
(8)
Voi ce credeți? E mai avantajos să publici sub pseudonim?

Alin R. Pascu
Nou venit

Ai impresia că ești anonim
Bine zis. (3) În era internetului nu ai cum să fii anonim.
Cel mai bine este fie să publici cu numele real, fie să ai un pseudonim, dar pe pagina ta de autor să spui clar cine ești.
Problema adevărată nu e nici pseudonimul, nici anonimatul. Problema este dacă ai talent la scris sau nu ai. Asta contează.

al 31-lea
junior
junior

... nu toți apreciază să fie recunoscuți în public.
Oare! Așa să fie? :)) Un scriitor care să urască așa ceva? Nu-mi vine să cred.

Îți spun eu: sunt rare cazurile de autori care stau la fereală, nu dau interviuri și nu vor să dea autografe.

Și mai rare sunt cazurile în care cineva rămâne anonim deși are succes literar.

Imagine

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Am citit cred că în readers digest acum ceva timp că sunt destul de mulți autori care cunoscuți care primul roman de care nu erau foarte siguri că o să prindă la public l-au publicat sub pseudonim. Iar atunci când au intrat în lumea literară și au înțeles ce se cere și cam pe unde greșesc, au început să scrie sub numele lor.

Stephen King, spre exemplu, a scris cărți sub un pseudonim ca nu își dizolve marca King.

Sunt avantaje și dezavantaje. Dar cred că sunt percepute subiectiv.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

A scrie sub un pseudonim poate avea destul de multe avantaje.

Poate un vis al scriitorului a fost să folosească acel nume iar acum iată că s-a îndeplinit.

Mulţi poate fac asta deoarece ştiu că o să stârnească multe controverse. Mai ales dacă literatura lor e de calitate, clar că oamenii vor dori să ştie cine e cu adevărat persoana din spatele măştii.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Am învățat să nu golesc niciodată fântâna care-mi alimentează scrisul, că trebuie să mă opresc de fiecare dată când mai rămâne ceva, undeva, în adâncul ei; să las izvoarele să-l umple din nou pe timpul nopții.
Prima schiță e mereu o porcărie.

Ernest Hemingway