Vă plac poveștile cu fantome?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

al 31-lea
junior
junior

Când eram mic, am citit o carte numită „Fantoma din Canterville”, autor Oscar Wilde.

Nopți în șir am avut coșmaruri. (c) Mai rău încă, îmi era frică să cobor din pat nopțile.
Aveam impresia că, dacă pun piciorul pe podea, sigur o să apară o mână cu gheare care o să mă tragă sub pat.
(d)
De atunci, deși am mai crescut, am renunțat la literatura cu și despre fantome.

Imagine

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Fantome, groază și piele de găină!

N-aș spune că îmi plac, dar mă fac curioasă. (4)
Cartea „Strălucirea” de Stephen King are și fantome și fantastic și a fost și ecranizată excelent. (10)
Te strânge în spate când o citești. Are imaginație fără limite Stephen, dragul de el ...
Recomand!

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

Mereu m-au fascinat poveștile cu fantome și strigoi, dar, să fiu sincer, nu-mi place să citesc asemenea lucruri. Nu simt că îmi îmbogățesc vocabularul cu asemenea cărți, nu mă simt câștigat.
Mai bine ma uit la documentare despre fantome (acelea chiar le găsesc interesante). Când vine vorba de cărți însă, chiar nu sunt genul meu.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Tot ce a scris Stephen King mi-a dat fiori.

Și Exorcistul și tot ce a scris fiul lui King, Joe Hill m-a speriat pe ici pe colo.

Îmi place în mod deosebit literatura horror și sunt mereu în căutare de ceva nou.

O serie care m-a făcut să tresar este „Experiment in Terror” de Karina Halle, are din păcate nu a fost tradusă la noi.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Gabi
de-al casei
de-al casei

Dacă sunt fantome drăguțe și prietenoase care vin și te învelesc noaptea, da, îmi plac .
Altminteri...
(B)
Imagine

Ceva de genul „Vânătorii de Fantome” nu mi-ar place!
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Depinde de fantome...dacă e vorba de fantome care să-mi bântuie visele o să zic nu, mulţumesc.

Îmi aduc aminte de ''Domnişoara Cristina'' şi deja mă trec fiorii...brr (10)

Poveştile cu fantome sunt interesante atâta timp cât sunt bine concepute iar povestea te face să vrei să citeşti mai departe. Dacă în poveste apar lucruri de-a dreptul aberante legate de fantome atunci ţi-ai irosit timpul.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

eu_Tania
junior
junior

Maria Mirabela scrie: Tot ce a scris Stephen King mi-a dat fiori.
Maestrul suspansului (p)
Are un talent omul acesta de a te ține cu sufletul la gură și de a te face să nu mai lași cartea din mână.
Cred că a dus profesionalismul la maxim (se simte experiența).
Puțini autori ajung la acest nivel.
(5)

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Fără literatură viața este un infern.
Charles Bukowski