Un scriitor care nu mai scrie... mai este scriitor?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Din punct de vedere practic, putem spune despre un scriitor care n-a mai scris un singur rând de ani de zile că „este scriitor” ? Poate a fost cândva. Dar azi?

(2)
Un scriitor scrie, nu-i așa?

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

După cum am mai spus și în altă postare, părerea mea e că un scriitor rămâne scriitor chiar dacă n-a publicat vreodată ceva. La fel și în acest caz. Fiecare scriitor a avut o zi proastă, o lună proastă sau chiar un an prost. Asta nu-l face cu ceva mai puțin scriitor. Nu activitatea fizică de a scrie te face scriitor, ci mintea ta, imaginația ta, voința pe care o ai. Toate acestea combinate te fac scriitor.

După cum spuneam însă, e doar părerea mea. :)
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Sunt de acord cu aLEX. Odată ce ai publicat ceva ești scriitor, fie că după aceea scoți un roman la 2 luni sau nu mai reușești să scrii nimic.

Gândește-te la Harper Lee care a scris până spre finalul vieții numai „Să ucizi o pasăre cântătoare”, care este o capodoberă a literaturii americane. Cum poți spune despre ea că nu e scriitoare?

Nu, odată ce ai publicat, ești scriitor.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

al 31-lea
junior
junior

Ramona B. scrie:Din punct de vedere practic, putem spune despre un scriitor care n-a mai scris un singur rând de ani de zile că „este scriitor”?
Poate a fost cândva.
Dar azi?
(e)
DEX 2009 scrie:SCRIITÓR, -OÁRE, scriitori, -oare Autor de opere literare.
(3)
Imagine
.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Oamenii nu merită cărți bune pentru că se mulțumesc cu cele proaste.
Ralph Waldo Emerson