Dacă ai scrie, despre ce ai scrie?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Deus ex Machina
de-al casei
de-al casei

Care este subiectul central pe care ai vrea să îl ataci, dacă te-ai hotărî într-o zi și ți-ai spune:
Vreau să scriu o carte. M-am decis! Dar despre ce să fie oare?
Mie mi-ar place să scriu un roman despre un om simplu, sărac, vitregit de soartă.
Omul decide să-și schimbe soarta.
Cartea ar descrie evoluția lui de la baza scării până la cer (Cerul e limita, nu?).
(1)
Un final fericit și încurajator pentru cititor. Avem nevoie de astfel de cărți.
Motto: Scriți, bâieți, numa' scriți!

Eliza
Membru activ
Membru activ

S-a mai scris. Nu ești original.
(3)
Dacă ar fi să scriu un roman care să se vândă, aș scrie povestea tristă a unui cățel care-și pierde stăpânul într-o piață aglomerată, se rătăcește și ajunge pe străzi, pe cont propriu.
Aș descrie problemele pe care le are cu alți câini vagabonzi, cu hingherii, cu foamea.
(c)
La sfârșit cățelul l-ar găsi pe stăpân și toată lumea va plânge de fericire!
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

aLeX
Membru activ
Membru activ

Probabil aș scrie un jurnal. Un jurnal al minții, nu al trupului. Nimeni nu cred că e interesat să audă (să citească, de fapt) despre ce fac eu de dimineața până seara, care e programul meu și așa mai departe.

Aș vrea să-mi fac expuse gândurile, să scriu despre autorii ce m-au influențat, să mă eliberez de toate gândurile ce mi-au luat vreodată naștere în creierașul meu.

Nici nu trebuie să ma îngrijorez în privința originalității cărții, pentru că fiecare om are alte gânduri, fiecare om e unic.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Hodor
de-al casei
de-al casei

aLeX scrie: Nici nu trebuie să ma îngrijorez în privința originalității cărții, pentru că fiecare om are alte gânduri, fiecare om e unic.
Crezi?
Fiecare om este unic, dar gândurile oamenilor sunt cam aceleași pentru că derivă din nevoile lor.
Piramida lui Maslow ne arată clar despre ce gândesc oamenii (nevoi de conservare, nevoi de securitate, de aparteneță, de reproducere samd).

Și oamenii caută cam aceleași lucruri în cărți: despre iubire, despre succes, despre frumusețea de a fi viu, despre rezolvarea problemelor... etc.

(5)
Arta n-are de a face cu ortografia.

Lina
Membru activ
Membru activ

Aș scrie un roman autobiografic.
Cred că ar fi singura carte pe care aș putea-o scrie și nu ar părea trasă de păr, pentru că aș scrie din experiență. Am trecut prin niste experiențe foarte interesante și simt ca unele părți ale vieții mele ar merita spuse, la fel si unele intalniri cu niste oameni aparte.
De aș avea talentul necesar!
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

aLeX
Membru activ
Membru activ

Hodor scrie:
aLeX scrie: Nici nu trebuie să ma îngrijorez în privința originalității cărții, pentru că fiecare om are alte gânduri, fiecare om e unic.
Crezi?
Fiecare om este unic, dar gândurile oamenilor sunt cam aceleași pentru că derivă din nevoile lor.
Piramida lui Maslow ne arată clar despre ce gândesc oamenii (nevoi de conservare, nevoi de securitate, de aparteneță, de reproducere samd).

Și oamenii caută cam aceleași lucruri în cărți: despre iubire, despre succes, despre frumusețea de a fi viu, despre rezolvarea problemelor... etc.

(5)
Nu spun nu (în totalitate). În mare, nevoile sunt aceleași, desigur. Dar, deși oamenii pot avea idei asemenea, și deși suntem șapte miliarde pe planeta asta, cu siguranță că fiecare are măcar o idee unică. Ceea ce vreau să spun e că, în final, deși nu se poate să fim originali în privința subiectelor despre care dorim să scriem, putem măcar să venim cu o nouă abordare.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Dacă ar fi să scriu vreodată (rectific, dacă ar fi să termin vreodată ce am început) ar fi un roman bizzaro.

Imi place foarte mult absurdul genului bizzaro. Și întotdeauna reușește să mă suprindă în mod plăcut.

Mi se pare că în acest gen literar nu există limite, iar ei care îl citesc nu sunt deloc pudibonzi.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

HaNa_MaRyA
Nou venit

Maria Mirabela scrie: ...un roman bizzaro.
(e)
Revista Nautilus scrie:Într-o formulare succintă, bizzaro fiction ar putea fi definit ca acel gen literar contemporan care îmbină elemente realiste, cu elemente fantastice, suprarealiste (sau pop-suprarealiste) pentru a genera un efect grotesc, în care absurdul se îmbină cu satira subversivă, scopul său declarat fiind acela de a uimi audiența și de a-i oferi acesteia divertisment.

Din această perspectivă, bizzaro fiction trebuie să fie ciudat, provocator, fascinant și, nu mai puțin, amuzant, caracteristici pe care le regăsim cu vârf și îndesat în aproape toate povestirile din volumul amintit mai sus.
(5)
"Educația este ca erecția. Dacă o ai, se vede." (proverb african)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura e un domeniu îngrozitor. E tortură. Oribil.
Scrii și iar scrii, apoi arunci totul la gunoi fiindcă îți dai seama că nu e bun de nimic.
Te-aș sfătui să te oprești acum. N-ai vrea să-ți faci așa ceva.

Philip Roth