Temele principale ale cărților de ficțiune sunt...

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

aer_de_vânzare
Nou venit

Imagine

1. Lupta pentru putere și avere (veche de când lumea);
2. O dragoste neîmpărtășită sau disfuncțională, cu probleme (o idee tot veche);
(h)
3. Rezolvarea unei probleme de viață și de moarte care a apărut pe neașteptate;
4. Lupta dintre Bine și Rău (plictisitor deja);
5. (și ultima) Lupta pentru (puneți ce vreți)... libertate, dreptate, adevăr...(lista continuă, dar luptă să fie).

(5)

Mai știți și altele?

aLeX
Membru activ
Membru activ

De obicei la lupta pentru putere și pentru avere intră lupta dintre bine și rău, nu? Adică eu așa văd, de cele mai multe ori, că se luptă mai multe părți, unele bune, altele mai puțin. Și în romanele mai mari (de exemplu „Un cântec de gheață și foc”), pe lângă toate aceste lupte este implicată și iubirea.
De cele mai multe ori vezi subiectele enumerate de tine într-o anumită combinație, mai rar le vezi singure.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Cred ca inca o tema ar fi aceea a cunoasterii de sine. Sunt foarte multe personaje din carti care apartin de foarte multe genuri care asta fac pe parcursul intregii carti. Incearca sa ajunga la deplina cunoastere de sine. E drept ca intervin si celelalte teme: iubirea, impartasita sau nu, lupta dintre bine si rau, dar fundamentul ramane ego-ul personajului si intelegerea sinelui.

Cred ca e o tema fascinanta pentru ca odata cu personajul, afli si tu raspunsurile si, in vreme ce pe el/ea, ti-l dezvaluie autorul prin scrierea respectiva, te mai cunosti si tu putin cate putin pentru ca mereu te identifici cu cate o trasatura, cu cate o lupta interioara sau macar cu cate-o intamplare prin care personajul respectiv e nevoit sa treaca.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Hmmm, temele principale ale cărţilor de vicţiune...
Eu as mai aminti:
-teme istorice, cu fapte inspirate din istorie;
-popoare antice;
-poveşti de dragoste;
-diferenţele sociale dintre personaje şi cum le afecteaza vieţile;
-mitologie: elfi, inorogi,iele;
-viaţa privită din perspectiva animalelor;
(8)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth